БРОДАЦ - СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛО ХРАМОВНА СЛАВА

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас, на празник Светог архангела Михаила, свету архијерејску Литургију у селу Бродац код Бијељине.

Хладно вријеме није спријечило вјерни народ да данас дође у храм и дочека свог Епископа заједно са надлежним свештеником протојерејем-ставрофором Србиславом Топаловићем.

Преосвећеному епископу данас су саслуживали: протојереј-ставрофор Србислав Топаловић, надлежних парох у бродачкој парохији; протојереји-ставрофори Драган Драгић и Јеремија Лазић, умировљени свештеници те протођакон Немања Спасојевић, епархијски ђакон. За пјевницом је појао протојереј Богдан Стјепановић, парох у Петропавловском храму.

На крају Свете Литургије епископ Фотије је освештао славске дарове и сломио славски колач са овогодишњим кумом господином Бошком Бешлићем из Балатуна. Кумство за следећу годину је преузео Стојан Којић из Броца.

Са неколико поучних ријечи владика Фотије се обратио сабраном вјерном народу честитавши им славу храма:

Лепо је данас бити у светој цркви Божијој када прослављамо великог угодника Божијег светог Архангела Михаила, војсковођу небеске војске. Војсковођу небеских сила, који се пуно пута у Старом Завету јављао, јер је у Старом Завету свети Архангел Михаило штитио старозаветну Цркву, изабрани народ Божији. Рођењем Спаситеља нашег Господа Исуса Христа и формирањем Цркве Христове свети Архангел је постао заштитник и чувар и Новозаветне Цркве Божије Православне и Православног учења уопште и борац против јереси. Зато данас имамо много тога да празнујемо и да се заиста духовно радујемо. Свети Архангел, војсковођа и заповедник Небеске војске и на земљи врши смотру. Када је Сатана отпао од Бога тада је свети Архангел рекао чувене речи 'Стојмо смерно, стојмо са страхом. Пазимо!' Дакле, да они који нису отпали ангели са демонима да остану верни Богу. Те речи понављамо и ми у нашим богослужењима. Зашто? Пазимо да ми не отпаднемо од вере, од Бога од Цркве, од учења Христовог, од Јеванђеља. Да не престанемо бити људи, ако можемо тако рећи речима нашег светог Патријарха Павла. Да се држимо наше вере, да се држимо наше заједнице браћо и сестре, заједнице спасаваних, а то је Црква Божија. Да стражимо над собом, јер време пролази врло брзо. Ових дана сам чуо како су се поједини млади људи упокојили. Бог узима, просто, то је једна жетва, како се назива у Јеванђељу. Морамо бити спремни и трудити се да по угледу на свете Ангеле  Божије живимо ангелоликим животом, живимо честитим врлинским животом, да би нас Бог примио у Царство Своје, да се непрестано молимо светом Архангелу Михаилу, светом Архангелу Гаврилу и осталим силама небеским које празнујемо. Они да нас штите и буду са нама заједно, посебно наш Анђео чувар кога смо добили на светом крштењу. Сваки свети храм има свог Ангела чувара, а и сваки народ Божији, а црква посебно.

Нека сте Богом благословени, да овај свети храм прославља славу дуго година, да долазите својој светињи овде, да се Богу молите и да живите хришћанским животом на шта смо ми сви позвани - и јерархија и сви верујући и сва православна деца. Живели и Бог вас благословио и срећна вам слава и свако добро Бог даровао молитвама светог Архангела Михаила и свих небеских сила бестелесних, амин!

Након бесједе, епископ Фотије је подијелио нафору вјерном народу, а затим је у светосавској сали уприличена трпеза љубави за све присутне.

СВЕТИ АРХАНГЕЛ МИХАИЛО ХРАМОВНА СЛАВА БРОДАЦ