ЕПИСКОП ФОТИЈЕ И ВИКАР РУСКОГ ПАТРИЈАРХА У МАНАСТИРУ СВ. АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ

Фото: Епархија зворничко-тузланска

Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије рекао је, након дочека дијела моштију Светог Александра Невског у истоименом манастиру у Угљевику, да овакве светиње привлаче и обједињују људе.

„Треба да радимо и добро чинимо и онда ће нам Бог дати да напредујемо, да се окупљамо, што нам је потребно. Политика и друге агенде деле, а вера и духовност обједињују људе“, рекао је владика Фотије новинарима у манастиру који су подигли припадници руских мировних снага.

Епископ зворничко-тузлански је навео да је манастир још у изградњи и да треба да постане духовни центар у Епархији.

Владика Фотије је рекао да ће се пред моштима Светог Александра Невског читати молитва за болесне људе.

(Бесједа Епископа Фотија је ОВДЈЕ)

Протојереј Срђан Васиљевић, који 12 година служи у овом храму, рекао је да вјерује да ће Манастир Светог Александра Невског и даље бити мјесто духовног узрастања и националног, културног и сваковрсног јединства српског и руског народа.

Прослави славе манастира присуствовале су делегације из Русије, Чешке и Пољске, преставници политичког и друштвеног живота у регији.

Начелник Угљевика Василије Перић каже да је овај манастир симбол српско-руског пријатељства за које је изразио наду да ће бити вјечно.

„Пријатељство и сарадња између српског и руског народа се подразумијева, а руском народу изражавамо велику захвалност на свему што чини за српски народ у тешким временима“, рекао је Перић.

Вјерници су данас у Манастиру Светог Александра Невског дочекали епископе зворничко-тузланског Фотија и зарајског Константина из Руске православне цркве који је донио из Русије дио моштију светитеља.

Епископи Фотије и Константин служили су потом Свету архијерејску литургију на дан празника Преноса моштију овог светитеља. Преосвећеној господи архијерејима су саслуживали: митроносни протојереј-ставрофор Адам Семенјук, настојатељ храма Свете Софије - Премудрости Божије у Варшави (Пољска православна црква); протојереј Игор Јакимчук, заменик председавајућег Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије; протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протојереј Александар Тешић, архијерејски намјесник угљевичко-јањски и протођакони Немања Спасојевић и Лазар Илић.

Осим епископа зарајског Константина, викара патријарха московског и све Русије, у руској делегацији је и политичар и научник из Руске Федерације Сергеј Бабурин.

Манастир Светог Александра Невског једини је у Републици Српској који је саградио руски народ и први манастир у Угљевику.

Први храм данашњег манастира Невски у Републици Српској подигли су припадници руских мировних снага 1997. године. Изграђен је по угледу на руске цркве брвнаре, а манастиром је проглашен 2020. године.

Настојатељица манастира је руска монахиња Филотеја.

Текст: СРНА
Фото и видео: Епархија зворничко-тузланска

МАНАСТИР СВЕТОГ АЛЕКСАНДРА НЕВСКОГ СВЕТИ АЛЕКСАНДАР НЕВСКИ РУСИЈА ОСЦП ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ИГОР ЈАКИМЧУК МОШТИ РУСКА ЦРКВА