ПЕДЕСЕТНИЦА: СЛАВА ХРАМА У ТЕСЛИЋУ

Духовско саборовање у Теслићу
Фото: Инга Цвијановић
И послије ћу излити дух свој на свако тијело,
и прорицаће синови ваши и кћери ваше,
старци ће ваши сањати сне,
младићи ће ваши виђати утваре.
И на слуге ћу и на слушкиње у оне дане излити дух свој;
И сваки који призове име Господње спашће се;
 јер ће на гори Сиону и у Јерусалиму бити спасење,
као што је рекао Господ, и у остатку који позове Господ ( Јл. 2: 28-29;32).

У недјељу Педесетнице 20. јуна 2021. године, теслићки храм посвећен Пресветој Тројици прославио је своју крсну славу – Силазак Светог Духа на апостоле.

На дан празника, сви једнодушно сабрани око Свете Трпезе на челу са  Епископом Фотијем, заблагодарили су Господу који непрестано даје Духа Светога, Који сваку душу и твар оживљава.

Првопастиру наше епархије саслуживали су: архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман манастира Озрен; протојереј-ставрофор Мирко Николић, архијерејски намјесник добојски; протојереји-ставрофори  Вукан Субић и Чедо Готовац, пароси теслићки; умировљени теслићки свештеници, протојереји-ставрофори Саво Кнежевић и Боривоје Шањић као и ђакони Немања Спасојевић и Александар Митровић.

Љепоту и свечаност овог светог дана, својим пјевањем уљепшао је дјечији црквено-народни хор ''Орлић'' из Батајнице.

У својој бесједи Епископ Фотије нагласио важност данашњег празника, јер је он рођендан Цркве Божије и свих народа на земљи који ће вјером у Христа постати дјеца Божија. Такође је поучио, да смо и ми, као и апостоли, дужни да ријеч Јеванђеља свједочимо свима, истину која нам даје благодат Духа Светога, да будемо јединствени и сабрани око своје Свете Цркве.

Епископ Фотије је одликовао Епископском граматом захвалности, господина Славољуба Петричевића из Теслића, бившег старјешину Српског Соколског друштва ''Свети Петар Цетињски'' за ревност и љубав показану према Цркви.

Након Свете Литургије формирана је литија и учињен је крсни ход улицама Теслића, након чега су освјештани приноси вјерника и  преломљен славски колач са кумом Радом Симаковићем.

Кумство и благослов за наредну годину преузео је господин Момир Слијепчевић. Радост је настављена уз славску трпезу љубави.

Црква је призвана да у овоме свијету Духом Светим пројављује Нови Живот, да обзнањује да је Царство Божије у свима нама,  да волимо Божијом љубављу,  и друге и творевину. Зато, на овај празник опомињући се ријечи апостола Павла, да плод Духа јесу: љубав, радост, мир, дуготрпљење, благост, доброта, вера, кротост, уздржање (Гал 5, 22-23), сви заједно са радошћу кличемо: Видјесмо Свјетлост истинску; примисмо Духа Небескога; нађосмо веру истиниту,клањајући се нераздељивој Тројици, јер нас је Она спасла.

ђакон Александар Митровић

Све фотографије погледајте овдје

СИЛАЗАК СВЕТОГ ДУХА НА АПОСТОЛЕ ДУХОВИ ХРАМОВНА СЛАВА ТЕСЛИЋ ЛИТИЈА ХОР ХОР ОРЛИЋ