Епископ Фотије - СРБИ СУ ВЕЛИКИ НАРОД ЈЕР ДАЈЕ ВЕЛИКЕ ЉУДЕ

Фото: СНИМАК ЕКРАНА
СРБИ СУ ВЕЛИКИ НАРОД ЈЕР ДАЈЕ ВЕЛИКЕ ЉУДЕ

По чему смо, браћо и сестре, ми Срби велики народ? Знамо да смо страдални, да смо мученички, да смо прогањани, да кроз историју трпимо разне неправде. Али, велики смо народ по томе што имамо свога Светог Саву; што имамо светитеље који се у небеској Србији моле Богу за нас; што имамо велике људе, велике Свете оце у нашем народу, учитеље, утешитеље; што имамо велике научнике, философе, спортисте, људе из медицине који су спремни да жртвују свој живот за ближње. По томе смо ми Срби велики народ. Велики смо по Храму Светог Саве; велики смо по нашем Манастиру Хиландару; велики смо по свакој нашој саборној цркви у свим епархијама, по свим нашим манастирима, по свим нашим келијама монашким и по свакој кући српској православној. Велики смо, јер Великога прослављамо. Велики је онај народ, браћо и сестре, који даје велике људе, а на првом месту светитеље Божије. Они нам показују пут спасења. Они нас воде путем Христовим, путем Његовог одласка у Египат, путем Његовог повратка у Земљу Обећану - град Назарет - и путем Његовог, касније, одласка на Голготу, страдања, али и васкрсења. Све то пролази један велики народ, а можемо слободно рећи и сваки велики човек у свом личном животу. Ми Срби имамо безброј примера за тако нешто и можемо бити поносни, без обзира на велика страдања и искушења. Бог ће нам дати снаге и победићемо.

Епископ Фотије

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ