Епископ Фотије - О ВАЗНЕСЕЊУ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Велики отац Цркве, Свети Григорије Палама, када је тумачио овај празник каже: Ми у Цркви доживљавамо и Васкрсење и Вазнесење у светој тајни Крштења. Крштење је почетак нашег Васкрсења, јер смо у крштењу умрли за васкрс са Христом, али смо се и вазнели са Њим, такође. Средина пута, наставља Свети Григорије, јесте живот у врлинским подвизима. То је јеванђељски живот хришћанина који траје читав његов биолошки живот овде на земљи. Читав живот се хришћанин вежба у врлинама, вежба у добру, вежба у љубави према Богу и ближњима. И коначно, последњи и завршни део пута, Вазнесењски део, је процес обожења личности. То је подвиг када благодат Духа Светог у нама побеђује старог човека страсти и греха и тада ми већ будемо узнесени над свим оним што је трулежно и смртно у нама. Управо ту тајну Вазнесења сада и овде доживљавамо. Најбољи пример су свети угодници и светитељи Божији који су били грађани Царства Небеског иако су живели овде на Земљи, али су благодатне силе Васкрсења и Вазнесења доживљавали у својој души и срцу. То је циљ и призив наш. Да будемо људи вере. Да будемо људи који теже и крећу се према Царству Небеском и Вазнесењу.

​Епископ Фотије

ВАЗНЕСЕЊЕ ГОСПОДЊЕ СПАСОВДАН ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БЕСЈЕДЕ