ПРЕДШКОЛСКО ОБРАЗОВАЊЕ НА ПРОСТОРУ ЕПАРХИЈЕ ЗВОРНИЧКО-ТУЗЛАНСКЕ

Савремене теорије психологије развоја говоре да је дијете способно након четврте године да се упознаје са православним предањем. Основни разлог је окончавање  кризе треће године и, за разлику од дотадашњег афективног модела понашања, јављање првих манифестација вољног понашања. Читајући житија светитеља сазнајемо да су многи од њих своје животе посвећивали Богу од најраније своје младости.Током предшколског узраста, који слиједи од треће године, дјетету предстоји мноштво савладавања наразличитијих препрека у свијету који га окружује. Дјеца то не чине сама, већ уз помоћ одрасле особе. У овом узрасту почиње и прво упознавање дјечије личности са историјом сопственог живота, а тек у незнатној мјери са историјом и културом своје породице, народа и отаџбине. У овом предшколском узрасту који траје до кризе седме године важну улогу у образовном и психолошком развоју дјечије личности у савременом добу,поред родитеља и породичног дома,  играју предшколске установе гдје дјеца проводе значајно вријеме. Управо је предшколско доба важно, јер тада дјеца уче истражујући, те им свакодневно организовани програми помажу да квалитетно стичу нова искуства.

У деценијама које су услиједиле након враћања наставе православне вјеронауке у основне и средњошколске системе, вјерска настава је постала доступна свим дјечијим узрастима. Законским рјешењима нису обухваћена дјеца предшколског узраста и они се са вјером, културом и традицијом народа упознају кроз годишње програме и догађаје које васпитачи у предшколским установама спроводе уз активно учешће дјеце. Програмске активности које се спроводе у предшколским установама најчешће су везане за православне празнике (Васкрс, Божић, Лазарева Субота-Врбица, Крсна Слава, итд) као и организоване посјете васпитача са дјецом храмовима у околини предшколских установа. Епархија зворничко-тузланска је препознала потребу  корелације и сарадње са предшколским установама, тако да су покренуте активности на уступању простора за отварање предшколских установа при парохијским, светосавским и другим црквеним објектима поред храмова. На овом пољу је највише урађено у сарадњи са градским властима у Бијељини гдје се тренутно прешколско образовање изводи у четири објекта која је Епархија зворничко-тузланска уступила на кориштење Јавној установи дјечији вртић Чика Јова Јовановић Змај.

Прва сарадња је остварена још 2008. године када је у Светосаском дому поред храма Светог великомученика Прокопија у Дворовима отворено једно одјељење за предшколски узраст под именом „Сунце“. Отварањем објекта „Сунце“ у Дворовима 2008. године дјеца из овога мјеста добила су први пут прилику за предшколским образовањем и васпитањем, а ту су још смјештени и малишали из околиних села Међаша, Трњака и Балатуна. Данас су дјеца подијељена у  цјелодневне групе, а од 2019. године ту се изводи и тромјесечни програм припреме дјеце за школу. Тако је дјеци ових мјеста пружена могућност да уче, да се друже и да остваре свој пуни  потенцијал.

Овај вид сарадње Епархије и градских власти у Бијељини интезивиран је од 2017. године, тако да су до сада отворена вртићка одјељења у Патковачи, те у Бијељини поред Саборног храма и поред храма Светих апостола Петра и Павла.

Интенција је да се отварају одјељења предшколске установе у црквеним објектима гдје год за то постоји могућност. Најзначајнији пројекат по питању односне сарадње остварен је 4. септембра 2023. године када је отворен објекат „Ђурђевак“ поред Саборног храма на Лединцима. У овом објекту су одмах попуњени сви капацитети и уписано је 200 дјеце који вођени од стране васпитача имају прилику да стичу своја прва знања уз игру и дружење. Објекат је функционалан, тако да је у свему прилагођен боравку дјеце предшколског узраста. Поред радних соба, у објекту се налази и дистрибутивна кухиња, трпезарија, просторија за вишенамјенску употребу (сала), мокри чворови, канцеларијске и техничке просторије, као и двориште које је опремљено реквизитима. Поред активности обухваћених годишњим програмом рада из области здравог живота, екологије, те световних и државних празника, многе активности реализују се у сарадњи са свештенством храма на обиљежавању православних празника: Светог Николаја, Божића, а тренутно се спремају програми за Цвјетну недељу и Васкрс.

У јануару 2024. године отворено је и једно одјељење предшколске установе Чика Јова Змај при храму Светих Апостола Петра и Павла у Бијељини. Овај објекат је назван „Анђелак“.

Протонамјесник Немања Ерак

ВЈЕРОНАУКА ВАСПИТАЊЕ