ГРАДОНАЧЕЛНИК ЗВОРНИКА ПОСЈЕТИО ПАРОХИЈУ ДРИЊАЧКУ

Градоначелник Зворника господин Бојан Ивановић обишао је недавно радове на обнови Храма Светог ђакона Авакума у Дрињачи у којима учествује и Градска Управа.

Као бројчано мала, раштркана по брдима и веома страдална парохија, налази се у процесу обнове (инфраструктурно, молерски, зидарски, фрескописно) на свим мјестима гдје је то потребно али свакако да је Храм Светог ђакона Авакума приоритет и центар ове обнове.
Господин градоначелник је након своје посјете пароху дрињачком протонамјеснику Марку Данојловићу навео на својој Фејсбук страници следеће:

- Обишао сам радове на унутрашњем уређењу Храма Светог ђакона Авакума у Дрињачи. Тренутно се изводе радови на постављању подног гријања и гранитног пода, а потом ће услиједити и осликавање једне од историјски најважнијих православних светиња на подручју нашег града. Град Зворник је финансијски подржао овај пројекат, али и све претходне пројекте који су подарили ново рухо храму, чија је изградња започета 1968. године.

- Асфалтирање пута ка храму и црквене порте била је једна од првих одлука коју сам донио на почетку мандата, додао је градоначелник Ивановић.

- Велике заслуге за обнову једног од  најзначајнијих симбола Дрињаче припадају пароху дрињачком Марку Данојловићу, мом претходнику господину Зорану Стевановићу, добротворима Петру Млађеновићу, Радету Вуковићу, Драгану, Владану и Горану Игњатовићу, Миладину Мијатовићу, али и бројним парохијанима који су учестовали у обнови храма, закључио је градоначелник Ивановић.

Храм Светог ђакона Авакума у Дрињачи освештан је 1969.године руком Епископа зворничко-тузланског Господина Лонгина и представља симбол страдања Срба овога мјеста и краја јер је подигнут након што је првобитни Храм Светих Ћирила и Методија потопљен приликом прављења зворничког термоакумулационог језера.

Као што је страдао храм тако су и Срби овога краја страдали у Другом Свјетском рату од усташке руке али и у Одбрамбено-отаџбинском рату на скоро на исти начин, мучени, масакрирани и звјерски убијани.

Дрињачка парохија, међу многим новомученицима наше епархије, дала је три свједока страдања и то свете протојереје Тимотију Поповића и Милана Петковића као и светог новомученика Слободана Стојановића, дијете звјерски убијено од стране Елфете Весели, заповједника команданта Армије БиХ тога краја Насера Орића.

ДРИЊАЧА ОБНОВА ГРАДОНАЧЕЛНИК ЗВОРНИК БОЈАН ИВАНОВИЋ