БРОД - МОЛИТВЕНО ПРОСЛАВЉЕН ПРАЗНИК ПОКРОВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

Фото: Радио Брод
Светом литургијом, свечаном литијом, a потом  ломљењем славског колача у Броду је јуче прослављена храмовна и слава општине – Покров Пресвете Богородице.

У свечаној литији која, чини се, никад већа, мноштво најстарији и најмлађи Брођана. Први да очувају традицију, а други да је наслиједе. Сви су дошли са узвишеним циљем, да молитвено прославе велики празник.

Старији кажу да је ово велики дан за све православне хришћане и да млађе треба учити традицији.

- Пуно ми значи, ово је велика радост, долазим из љубави према вјери. Црква нас окупља, овдје сам са цијелом породицом, каже Босиљка Дуроњић.

Међу гостима и Јовица Рудић вјерник из Бања Луке.

- Прослављање Пресвете Богородице је велики празник за Брод и његове становнике. Хришћани се окупљају на велике празнике и уједињују своју заједницу. То видимо и овдје, много је вјерника дошло и мени је част што сам учествовао у молитви, каже Рудић.

Бојан Вукман изразио је задовољство што му је припала част да буде кум славе цркве.

- Ове је нешто највеће што сам могао да доживим. Поносан сам као и моја породица, и са страхопоштовањем доживљавам овај празник , рекао је Вукман.

Идуће године кумови храмовне славе биће породица Душка и Радмиле Панић.

Архијерејски намјесник дервентски протојереј-ставрофор Радојица Ћетковић, који је уз саслужење више свештеника служио свету Литургију, поручио је да је ово празник који се надноси над све хришћане, који својим покровом чува и спасава овај свијет од пропасти  и страдања.

- Окупљени под покров Пресвете Богородице, молили смо се за мир у душама нашим, мир у свијету, за сједињење Божијих цркава. Молили смо  Христа да да мир свијету, да утиша острашћене који пролијевају крв браће и сестара својих, јер сваки је човјек од Бога послат на овај свијет , рекао је Ћетковић.

Обраћајући се вјерницима он је истакао да су прошла времена била бременита и пуна искушења, што је случај и са овим у којем живимо.

- Због неких интереса дијелимо се на ове или на оне. Апостол Павле нам кроз своје посланице поручује „Нека је благословен Бог који просвећује и просвјећује сваког човјека који долази на овај свијет“. Молимо се најприје за род свој, за све православне хришћане и све људе у свијету, да их Бог спаси и сачува од сваке тјескобе, невоље, туге и страдања. Јер ако нема мира у души и кроз Бога, тај мир неће дуго потрајати, нагласио је Ћетковић и поручио:

- Нека Господ умири свијет, подари нама свој божански благослов. Благослови све овдје присутне и оне који су са нама у молитвама, да сачува овај храм, општину и све парохије ове општине.

Старјешина бродског храма, протојереј-ставрофор Жељко Теофиловић, указао је на значај празника и истакао важност окупљања око свете Цркве и учествовања у литургијском сабрању.

- Код кућа сви ћемо направити свечани ручак, али овдје је трпеза Господња и прво овдје треба да се наслађујемо даровима које нам Господ даје на светој Литургији, а онда да тај мир понесемо својим кућама и ближњима, поручио је Теофиловић и у име братства бродског храма свим парохијанима упутио честитке.

Начелник општине Брод Зоран Видић, након светог богослужења, изјавио је да Покров Пресвете Богородице окупља и снажи у вјери православни народ. Уз честитке братству храма и грађанима Брода, Видић је изразио радост јер се наставља традиција прослављања славе Храма и општине Брод.

- Јако је важно сабрање на Литургији и свечаној Литији. То су трагови нашег постојања овдје. Учимо млађе генерације и на пристојан начин доказујемо православну вјеру, рекао је Видић.

Српска православна црква и православна вјера чувају и духовно јачају српски народ, рекао је предсједник Скупштине општине Александар Крушкоњић и упутио честитке свештенству и грађанима Брода.

- Вјерујем да ћемо и наредних година у овако великом броју прослављати један од најважнијих дана у години, нагласио је Крушкоњић.

Након свете Литургије у храму Покров Пресвете Богородице и Литије бродским улицама, обављено је ломљење славског колача, а у Светосавском дому уприличена је славска трпеза.

Извор: Радио Брод

ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ХРАМОВНА СЛАВА ГРАДСКА СЛАВА ЛИТИЈА БРОД НАЧЕЛНИК ЗОРАН ВИДИЋ