ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ СТИГАО У ЗВОРНИК

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његова светост патријарх српски Порфирије допутовао је у Зворник, гдје му је приређен свечани дочек пред Старим храмом Рођења Светог Јована Крститеља.

Српског патријарха су дочекали Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије са свештенством, монаштвом и вјерним народом.

Дочеку патријарха, између осталих, присуствују градоначелник Зворника Бојан Ивановић, његов замјеник Милош Томић и посланици у Народној скупштини Републике Српске Зоран Стевановић и Драгомир Васић.

У пратњи патријарха су епископи горњекарловачки Герасим, крушевачки Давид и осјечкопољски и барањски Херувим.

У наставку је у част доласка патријарха Порфирија у Старом храму Рођења Светог Јована Крститеља служена доксологија.

Доласком у Зворник, патријарх Порфирије је започео дводневну посјету овом граду током које ће сутра освештати Саборни храм Рођења Пресвете Богородице.

Његова светост биће први патријарх који ће, након 90 година, служити Свету архијерејску литургију у Зворнику, што је један од разлога за велико интересовање вјерника да га дочекају и присуствују служби.

Храм Рођења Светог Јована Претече и Крститеља ове године обиљежава 200 година постојања, а на њему се налазе звона која је 1927. године поклонио краљ Александар Први Карађорђевић.

У Храму Рођења Светог Јована Крститеља налазе се честице моштију Светог Јована Крститеља и Светог Сисоја Великог, заштитника дјеце, те икона Тројеручица, која је добијена са Свете Горе, као и копија појаса Мајке Божије из манастира Ватопед /гдје је боравио Свети Сава са својим оцем Симеоном/, као и многе друге светиње које су сачуване кроз историју.

Градња Саборног храма Рођења Пресвете Богородице, у којем ће сутра патријарх српски Порфирије служити Свету архијерејску литургију, почела је 2008. године. Грађевински радови на овом храму су завршени, док је фрескописање у току.

Саборни храм има два монументална зворника чија висина са крстовима износи по 54 метра, као и пет купола, од којих је централна висока 35 метара, док је дужина храма са олтаром 21, а ширина 19 метара.
На празник Рођења Пресвете Богородице - Малу Госпојину, 21. септембра биће служена света архијерејска Литургија и чин великог освећења Саборног храма Рођења Пресвете Богородице у Зворнику, којим ће началствовати Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије. Дочек Патријарха Порфирија и архијереја биће уприличен у 8.30 часова. После свете Литургије, биће освештани славски дарови и одржана духовна академија, након чега ће бити приређен пригодан културно-уметнички програм.

Текст: СРНА
Фото: Епархија зворничко-тузланска