(АПЕЛ) ИЗГРАДИМО КОНАК МАНАСТИРА ДЕТЛАК

Изградимо конак монахињама манастира Светог пророка Илије у Доњем Детлаку, у Дервенти.
Благословом Његовог преосвештенства, Епископа зворничко-тузланског г. Фотија, сестринство Манастира у Доњем Детлаку упућује апел свим људима добре воље да својим прилозима помогну у обнови нашег манастира и изградњи сестринског конака ове свештене обитељи предвођене у лику настојатељице схимонахиње мати Герасиме.

Жеља нам је да у овој древној светињи нашем сестринству омогућимо услове за живот и служење Богу и ближњима, на спасење свих оних који походе и помажу овај манастир, а у славу Божију, у векове.

Први спомен Доњег Детлака је у вези са натписом на Јеванђељу које је рукописано у Детлаку 1509. године и данас се оно чува у Народној библиотеци у Букурешту.

Други помен је у Детлачком евхологиону или Молитвослову. Ово дело се данас чува у Патријаршијској библиотеци у Београду, а састоји се из две целине, од којих прва потиче из 1550-1560. године, а друга из 1628. године. Рукопис из 1628. у литератури најчешће се називана Богородичником, а други део из 1550-1560 Евхологион или Молитвослов.

Манастирска црква посвећена је Св. пророку Илији. Постоје тврдње да је манастир био смештен у близини реке Укрине у Доњем Детлаку, па чак и у Горњем Детлаку, али нажалост нема сигурних доказа за то. Иако су вршена археолошка истраживања на неколико локалитета није се много одмакло у утврђивању тачних и поузданих података. Постоји и тврдња да је поменута црква у Доњем Детлаку, Светог пророка Илије, назидана на темељима манастирске цркве. Углавном, једно је сигурно. Манастир је постојао на овоме месту, али тачна локација није утврђена.

Даће Бог да овај манастир поново заживи,.на славу Божију и спасење свих добротвора и верујућих људи овог краја Републике Српске.

Манастирски девизни жиро-рачун:

SWIFT: NOBIBA22
IBAN: BA395550000061661657 (EUR)
Манастирски текући жиро-рачун (КМ): 5553000061661410
Дознака: помоћ за изградњу монашког конака
Линк ка PayPal рачуну је ОВДЈЕ

Господ и Пресвета Богомајка са Светим пророком Илијом Громовником нека би свим приложницима подарили обиље благослова.

Видео запис о Манастиру у Доњем Детлаку прије доласка мати Герасиме, али свакако користан и занимљив

МАНАСТИР ДЕТЛАК ОБНОВА