Епископ Фотије - ПОКАЈМО СЕ

ПОКАЈМО СЕ

- Ако путем Божијим хоћеш ићи,
покај се да ти се врата уског пута живота отворе.

- Ако си собом незадовољан, ако те несавршенства и греховне навике море, покај се и благодат ће приступити као и свима који се боре.

- Ако си пао, покај се и устани и крени даље, покајање је лек који се покајницима даје.

- Ако те животне бриге и страхови море, покај се и бриге Господу предај и престаће, јер ће сва твоја распећа, невоље и муке бити узете од Божије руке.

- Ако си нечовек, покајање је лек.

- Ако си другима  неправду и насиље чинио, покај се, јер покајањем се од вука јагње постаје.

- Ако си као блудница у Јеванђељу, покај се и не греши више.

- Ако си као цариник Закхеј, покајањем и вером узвиси се.

- Ако си трговац, у храм не улази,
покај се да то узице не учине.

- Ако си Савле, гонитељ Цркве, покај се, покајањем се Павле постаје.

- Ако си разбојник на крсту, покај се, и бићеш онај са десне стране.

- Покајање није очајање, покајањем се достојанство враћа, а очајање се трагедијом плаћа.

-  Шта је покајање света Јеванђеља  нам казују, да се једном покајнику и небеса радују.

- Највеће чудо које је свети Јован Крститељ чинио и чини, је да покајањем људе Богу приводи.

- Свети Оци покајање назваше радовање, а свето Јеванђеље нас позива да покајањем Царство Небеско наследимо и Живот Вечни и у Христу задобијемо.

Епископ Фотије

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПЈЕСМЕ ДУХОВНЕ ПОУКЕ ПОКАЈАЊЕ