Митрополит Фотије - ГЛАСАЊЕ ЗА ЈЕДНОГА/VOTING FOR ONE (срб/eng)

Жена апокалипсе (Отк. 12:1-17)
ГЛАСАЊЕ ЗА ЈЕДНОГА
Ових дана се све за нешто гласа,
а ми се упитасмо,
може ли од тога нека песма бити,
не да се пева при гласању,
него да ли гласање уопште може
у неку песму стати,
да ли се песмом може обухватити,
зна се да је сва демократија у гласању,
гласам и то је то,
своје сам право искористио
и сад слушам ехо,
ко је шта рекао,
а како и шта чини,
а прочитах недавно,
да је код нас Срба у 19-ом веку
гласање било јавно,
гласач дође и каже,
гласам за тога и тога,
то је моје право
Гласање није феномен од јуче,
одувек се гласало,
у књизи Дела Апостолских
наводи се пример,
како су Апостоли
на место отпалог Јуде
бирали између два кандидата
- Матије и Јуста,
и коцка паде на Матију и он би
Дванаесторици Апостола прибројан,
гласало се и у Римским сенатима,
(Већу стараца),
скупштинама држава-градова
и то гласање је увек било
повезано са демократијом,
коју грчки философи
нису баш уважавали,
не само због могућих злоупотреба,
него највише из разлога
што су демократију сматрали и називали
- законом улице,
која у једном тренутку може задобити
бесловесно лице,
прерасти у линч, у улични суд,
на коме може да пострада невин човек,
као што је то био
највећи антички философ - Сократ
Читајући о историји гласања
сазнајемо да је од почетка
оно могло бити злоупотребљено,
док су једни доносили правила гласања,
други су смишљали
како да та правила злоупотребе
и вољу грађана приграбе за себе,
то ме подсетило на одељке
из апокалиптичке литературе
где се каже следеће:
- Још је ово и добро
док не дође време
да се на свету гласа за једнога,
и то ће бити - он,
човек са пет ја,
ја, ја, ја, ја, и ја
Ово Ја гласање
показује нажалост
ка чему иду сва савремена гласања,
јер ће њихов врхунац бити
- гласање за једнога,
и то за онога
за кога се неће знати
ни ко је, ни шта је, ни откуда је,
ни какву науку доноси,
а народ ће гласати са заносом
и одушевљењем,
и сви ће рећи:
- Ево коначно да изаберемо једнога,
како на земљи више не би било
ни сукоба, ни ратова,
да лав и јагње могу заједно бити,
међутим, биће то што је Писано
Немојмо се онда чудити
ако се сад почне гласати и за оно
за шта се гласати не може,
за истину,
да ли ми постојимо или не?
да ли они који гласају
знају за наше страдање,
прогоне и муке?
знају ли за јаме безданке
из којих се, колико до јуче,
чуше јауци и вапаји,
ако то они не чуше,
зна се како ће и гласати,
неће гласати по истини и правди,
него ће гласати
као кад дође време
да се гласа за једнога,
о коме неће ништа знати,
а одушевљено ће - За гласати,
а биће као што је Писано
Митрополит Фотије
VOTING FOR ONE
These days, everyone votes for something,
and we asked ourselves,
can a song be made of it,
not to be sung while voting,
but whether voting can even
be included in a song,
can it be encompassed by a song,
we know that entire democracy is in voting,
I vote and that's it,
I exercised my right
and now I listen to the echo,
who said what,
and how and what they do,
and I read recently,
that among us Serbs in the 19th century
voting was public,
a voter comes and says,
I vote for so-and-so,
that is my right.
Voting is not a phenomenon of yesterday,
voting has always been present,
in the book of Acts of the Apostles
there is an example,
how the Apostles,
to replace the apostate Judas,
chose between two candidates
- Matthias and Justus,
and the lot fell upon Matthias and he was
numbered with the Twelve Apostles,
it was also voted in the Roman senates,
(Council of Elders),
assemblies of city-states,
and this voting was always
associated with democracy,
which Greek philosophers
did not really respect,
not only because of possible abuses,
but mostly because
they considered and called democracy
- the law of the street,
which at one moment can acquire
a senseless face,
grow into a lynch mob, into a street court,
where an innocent person can suffer,
as was the case with the greatest
ancient philosopher – Socrates.
Reading about the history of voting
we learn that it could be abused
from the beginning,
while some made voting rules,
others devised
how to abuse those rules
and seize the will of the citizens for themselves,
this reminded me of the sections
from apocalyptic literature
where the following is said:
- This is still good
until the time comes
when the world will vote for one,
and that will be - he,
a man with five I's,
I, I, I, I, and I.
This I vote
unfortunately shows
what all modern votes are heading towards,
because their culmination will be
in voting for one,
and that for the one
who will not be known,
who he is, or what he is, or where he comes from,
or what knowledge he brings,
and the people will vote in fervor
and enthusiasm,
and everyone will say:
- Finally, let us elect one,
so that there will no longer be
conflicts or wars on earth,
so that the lion and the lamb can be together,
however, it will be as it was written.
Let us not be surprised then
if people start voting now for that
for which one cannot vote,
for the truth,
whether we exist or not?
Whether those who vote
know about our suffering,
persecution and torment?
Do they know about the lightless pits
from which, until yesterday,
groans and cries were heard,
if they did not hear that,
we know how they will vote,
they will not vote according to truth and justice,
but they will vote
as if the time came
to vote for one,
about whom they will know nothing,
and they will enthusiastically vote - Yes,
and it will be as it was written.
Metropolitan Fotije

Велика народна скупштина у Новом Саду 1918. године
МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ ПЈЕСМЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПЈЕСМЕ САВРЕМЕНЕ ТЕМЕ АПОКАЛИПСА ПРЕВОД



