ЕПИСКОП ФОТИЈЕ - СВЕТИ САВА ЧУВАР ПРАВОСЛАВЉА

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ЗА ПРАЗНИК СВЕТОГ САВЕ СЛУЖИО И РУКОПОЛАГАО У ВРШАНИМА

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије служио је данас, на празник Светог Саве, свету архијерејску Литургију у храму посвећеном првом српском архиепископу у Вршанима код Бијељине.

Домаћин, отац Лука, са мноштвом вјерног народа дочекао је свог архијереја испред Светосавског храма.

Преосвећени владика Фотије је у својој бесједи истакао да је Свети Сава поред тога што је био први српски Архиепископ, био и први српски чувар Православља.

Часни оци, уважена господо, драга децо нека је срећан и благословен данашњи дан, велики празник наш отац Свети Сава Српски.

Ми Срби имамо своје крсне славе које празнујемо у току године, али Светога Саву празнујемо сви  као своју свеопшту крсну славу и тако треба да буде. Толико је велики значај Светог Саве у нашем народу да би требало томови и књиге песама и разних текстова да то све запишу и опишу. Безмерно је дело Светога Саве у нашем народу. Да није Светога Симеона и Светога Саве питање је да ли би ми Срби уопште били православни, а после тога и све друго. Они су нас везали за Православље, за тадашњу Византију која је такође била православна царска држава. Везали су нас за наше светиње и манастире, нашу просвету су украсили учењем коме је Бог на првом месту. Коме су Црква и светиње одмах иза тога и коме је морални и етички живот наглашен како је наглашено у Светоме Писму Старога и Новога Завета. Учили су народ закону Божијем, учили су народ да иде путем спасења и зато у тропару Светога Саве певамо да нас он води путем који иде у живот вечни. Има стотину путева којим један човек или народ може да иде, али је само један спасоносан, а то је пут Светога Саве нашег, наравно и наших других светитеља.

Ових дана се одржавају многе академије у част Светога Саве. Много се говори, људи научници пишу текстове о историјском значају Светог Саве, о Светосављу - Православљу у српској редакцији, ако тако можемо рећи. Светосавље није нешто другачије и не да није потпуно православље само што је везано за име Светога Саве. И ту ће многи људи чути и поучити се о његовом делу и значају, међутим треба се питати када се разиђемо колико тога остане у нашим душама и срцима. Многи људи забораве, једноставно време је такво, сви смо презаузети, брзина времена, индустрија, технологија данас расејава људе, поготово младе људе. Требамо ми Срби, првенствено држава наша, људи који воде државу овде у Републици Српској а и у Србији и на другим местима, да се уче како су свети Немањићи створили и водили средњовековну државу Србију од једне мале државице су направили једну велику балканску државу. Све на основама Православља, заједници Бога и човека у Цркви Христовој, на светој Литургији и богослужењима, на учењу о праштању, на учењу о блаженствима и то је наше предање браћо и сестре.

И добро је да наша дечица долазе на Светог Саву да певају песмице. У песмицама је толико чистоте и вере у Бога и у Светога Саву да је то дивно слушати. Врло често нам сузе на очи крену кад слушамо тако малу песмицу коју наша деца изводе. То су праве академије. Када мала деца певају у цркви Светом Сави то значи да Срби имају будућност.

Рекох већ да ћемо ових дана слушати о Светом Сави, али никада довољно не можемо чути. Али да се подсетимо и кажемо: Људи, ми смо православни Срби потомци Светог Саве и Светог Симеона Мироточивог и дајте да идемо за тим великим и светим људима. Да не идемо за учитељима овога света, разним гуруима који се појављују са Истока и Запада, који не доносе Православље и спасење него нас воде у амбис и у духовну пропаст и духовну смрт.

Нека би дао Бог да Свети Сава благослови све нас и све Срби да се све цркве Светога Саве доврше које су почете, а и ми хоћемо у нашој Бијељини да градимо цркву Светог Саве поред ових који имамо да се име Божије прославља и име Светога Саве велича.
Живели Бог вас благословио и свако вам добро даровао.

На светој архијерејској Литургији Епископу Фотију су саслуживали протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, архијерејски намјесник бијељински; протонамјесник Предраг Гаврић, парох 1. парохије великообарске и протођакон Лазар Илић.

Пун храм вјерног народа и дјечице која су дошла у храм да прославе свог заштитника и своју школску славу је била најљепша слика овог светог дана.

У току свете архијерејске Литургије владика Фотије је рукоположио вјероучитеља Стевана Митровића и Доњег Жабара у чин ђакона.

По завршетку свете Литургије извршено је освећење нове палионице свијећа у порти храма која је изграђена прилозима вјерника уз подршку градске управе Бијељина.

Након повратка у храм освештан је и сломљен славски колач и освештано славско жито, те је као продужетак Литургије припремљена и трпеза љубави за све присутне. Кум црквене славе је био Симо Алексић из Вршана са породицом.

Богослужењу и прослави Светог Саве у Вршанима је молитвено присуствовао и градоначелник Бијељине др Љубиша Петровић са сарадницима, као и председник скупштине града Бијељина, г. Александар Ђурђевић.

СВЕТИ САВА ВРШАНИ ОСВЕЋЕЊЕ РУКОПОЛОЖЕЊЕ ГРАДОНАЧЕЛНИК ЉУБИША ПЕТРОВИЋ