У НЕДЕЉУ ПО БОГОЈАВЉЕЊУ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ СЛУЖИО У БРЧКОМ

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У недељу по Богојављењу Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије је служио свету архијерејску Литургију у брчанском насељу Српска Варош.

Братство храма, предвођено старјешином протом Жељком Матићем, изашло је у порту да дочека свог Архијереја заједно са вјерним народом и уз велика звона Храма Успења Пресвете Богородице.

Пјевајући химне Богородици, хор Светог Стефана Дечанског који поје при овом храму већ на самом почетку Литургије угријао је срца свих присутних вјерника.

Радујем се што смо данас у Брчком, у ове дане када још увек празнујемо јављање Бога у телу и крштење Христово, рекао је Епископ Фотије на почетку своје бесједе.

Велики догађај на реци Јордану који је, верујем, потресао читаву васељену. Многи су чули да се тих дана чуо глас Бога Оца 'Ово је Син мој љубљени, који је по мојој вољи'. Зато се празник крштења Христовог назива Богојављење. Поред тога што је ово празник Цркве сви имамо и лично богојављење, јер смо сви крштени у име Оца и Сина и Светог Духа. Зато је овај догађј подједнако значајан за лично спасење али и спасење читавог света.

У наставку је владика Фотије истакао значај тога да Срби знају којим путем треба да иду како не би духовно лутали. Ако идемо са својом Црквом, уз своју Цркву и своје светиње онда ћемо заиста ићи правим и благословеним путем.

Посебно је владика истако потребу да ових дана, као и увек, будемо уз своју браћу и сестре на српском Косову и Метохији који страдају чувајући наше предање.

Епархија зворничко-тузланска је ових дана, преко своје Добротворне организације ''Тројеручица'', покренула акцију прикупљања помоћи за јавну кухињу Епархије рашко-призренске. Помоћ може бити у новцу, брашну, конзервама и другим дуготрајним (некварљивим) прехрамбеним производима.

У току свете Литургије Преосвећеном епископу Фотију су саслуживали протојереји-ставрофори Илија Филиповић и Драган Јездић, пароси при храму, као и умировљене проте Славко Максимовић и Бранко Ђурић уз саслужење протођаконâ Жељка Секулића и Немање Спасојевића.

На крају Литургије владика Фотије је подијелио антидор вјерном народу, а затим је уприличен и ручак за све присутне у светосавском дому.

У току трпезе љубави, како јој и приличи по имену, у знак захвалности свом епископу за молитве и љубав, братство храма је уручило епископу пригодне дарове.

На крају, братство се, заједно са вјерним народом, захваљује свом епископу на молитвама, подршци, поукама и љубави.

БОГОЈАВЉЕЊЕ БРЧКО СИНИША МИЛИЋ