Софија: ОДЕЖДА са моштију СВ. КРАЉА МИЛУТИНА ове године долази у Теслић

Одежде Светог краља Милутина које су светитеља красиле током једне године у кивоту у Софији, а које се традиционално поклањају једном храму или манастиру у суседној братској Србији, ове године поклоњене су Храму Свете Тројице у Теслићу.
Фото: Бугарска патријаршија
Бугарска Православна црква 30. октобра прославља успомену на Светог краља Стефана Милутина.

Већ седам векова мошти српског краља-светитеља почивају у престоничком Саборном храму, који тај дан прославља као други храмовни празник. По традицији, 29. октобра, дан уочи празника, у Митрополитском Саборном храму Свете Недеље служена је света архијерејска Литургија током које је обављено пресвлачење моштију Светог Краља.

Са благословом Његове Светости Митрополита софијског и Патријарха бугарског Неофита, богослужењем је началствовао Његово Преосвештенство Епископ белоградчишки Поликарп, викар Митрополита софијског, уз саслужење многобројног свештенства и свештеномонаштва међу којима је био и архијерејски намјесник теслићки, протојереј-ставрофор Миладин Вуковић.

Појао је мушки црквени хор којим је дириговао проф. др протопсалт Мирослав Попсавов. Свечаном богослужењу поред многобројног верног народа је присуствовао је и г. Жељко Јовић, амбасадор Републике Србије.

У храму посутом свежим цвећем, уз звуке надахнутих црквених појаца, многобројни верници су се са дубоким поштовањем поклонили моштима Светог краља Стефана Мулутина, које су изложене у посебном резбареном реликвијару у средишњем делу  храма и положен на украшену кобилицу. Мноштво верујућих је тог дана приступило да се причести Телом и Крвљу Христовом.

Након Литургије отпочео је обред свечаног пресвлачења светих моштију. Док је свештенство у светом олтару пресвлачило мошти у нову ризу и одежду, црквено сабрање је појало: „Свети боговенчани краљу Стефане, моли се Богу за нас!“- припев на акатисту светитељу који се чита у храму сваког уторка током целе године.

После облачења у златовезене одежде, мошти светитеља су подигнуте високо изнад глава свештенства и пронете у литији. Том приликом, епископ Поликарп се обратио народу који је испунио храм и саопштио да су одежде, које су током једне године красиле мошти Светог Краља и које су традиционално поклањане једном храму или манастиру у суседној братској Србији, ове године поклоњене храму Свете Тројица у Теслићу. „Нека ова светиња буде драгоцени дар вашем граду од Светог Краља, из Софије, уз Бугарске. Молите се Светом Стефану Милутину да заштити вас и нас. Нека буде духовни мост који нас спаја у православној вери, у нади и у љубави чинећи нас светим народом пред Богом“, поручио је владика Поликарп.

Старешина српске цркве Свете Тројице у Теслићу свештеник Миладин је захвалио Патријарху бугарском Неофиту на благослову да њихов храм да прими благослов светитеља у име свог надлежног архијереја поклонио иконе Пресвете Богородице и Господа Исуса Христа.

Свечана литија са моштима Светог краља Стефана Милутина, са благословом Митрополита софијског и Патријарха бугарског Неофита, по други пут је кренула централним улицама и трговима Софије.

На крају литургијског славља епископ Поликарп се обратио многобројним хришћанима који су испунили Саборни храм: „Прослава у част и спомен Светог боговенчаног краља Стефана Милутина почела је посебно свечано. Велики светитељ спаја два народа, српски и бугарски. Он је мост који нас води преко бурног мора живота, посебно у овим тешким временима у којима живимо. Он нас води ка миру, јединству, заједништву, братољубљу, љубави и разумевању. Нека Господ Исус Христос својим молитвама заштити наше народе, благослови нас и подстакне да живимо врлински! Нека нас просветли и сваком подари оно што је потребно за спасење и живот вечни“.

Током целе свете Литургије, верни народ, који је непрекидно хрлио у Саборни храм, имао је прилику да се поклони моштима Светог Стефана изложеним у украшеном кивоту у центру цркве. „Више од 560 година мошти Светог Стефана се налазе у Софији. Оне уједињују Србе и Бугаре. Свети Краљ је пример који показује како се народи могу ујединити у име мира и вере Христове. Његовим молитвама отворимо своја срца за правду и истину Божју. Будимо миротворци у животу своме, јер ће се миротворци синовима Божјим звати. Имајмо јаку веру у Бога, трудимо се да имамо побожан, богоугодан хришћански живот и у свему будимо Божји“, поручио је владика Поликарп.

Извор: Бугарска Патријаршија
Превод: СПЦ