Одржано предавање: Дух, душа и тијело у хришћанству и науци

У оквиру Великопосног циклуса предавања, која се одржавају сваког четвртка у 18ч у Епархијском центру у Бијељини, директор Опште болнице у Бијељини др Синиша Максимовић одржао је предавање на тему ''Дух, душа и тијело у хришћанству и науци''.

Др Максимовић је у свом предавању у близак однос довео стање човјековог духа и здравље његовог тијела. Неопходност медицине у процесу човјековог оздрављења је неопходна, али да би исцјељење било цјелосно неопходна је вјера у Господа, који је Исцјелитељ. И љекари и свештеници су дјелатељи на истом пољу цјеловитости човјекове личности.

''У разговору са свештеницима, имам обичај да кажем како се љекари боре за тјелесно здравље, док нам Црква и истинска вјера умногоме могу помоћи у духовном оздрављену, па чак и у тјелесном последично томе – каже др Максимовић.

''Медицина својим достигнућима доприноси човјековом излијечењу, али њен домет је ограничен. Она нема одговор на проблем смрти. Једини који га је ријешио је Господ, који је Васкрситељ.

Такође, др Максимовић је изнијео своје особито виђење духа и душе, казавши да дух представља човјеков вертикални усход ка Господу, док је душа човјеков хоризонтални однос и ход међу материјалним и нематеријалним свијетом који нас окружује. Не можемо се отети утиску да се извориште оваквог виђења душе и духа налази у древној јелинској философији, која је дух разумијевала као најчистији дио душе, а која је извршила одређен утицај на новозавјетни и светоотачки опит.

Веза између човјека и Бога мора бити јака, па тако у свакој науци и струци мора постојати мјесто за Бога и вјеру.

''Не смијемо заборавити да у собама у којима живимо, као и онима у којима смо заокупљени својим пословима, не треба да навлачимо завјесе, јер се наша Црква и вјера налазе одмах ту испод нашег прозора.''

ПРЕДАВАЊЕ СИНИША МАКСИМОВИЋ БОЛНИЦА