ИГУМАН СТЕФАН: СВ. МАРИЈА ЕГИПЋАНКА И ПОКАЈАЊЕ

„Одврати лице Своје од гријехова мојих и сва безакоња моја очисти“ (Пс. 50, 9).

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Г. Фотија, дана 14. априла  2022. године, када наша света црква прославља Свету Марију Египћанку,  окуписмо се у добојском центру за културу да чујемо богонадахнуту бесједу архимандрита Стефана (Вучковића) игумана Велике Ремете, на тему „Света Марија Египћанка и покајање“.

На почетку предавања отац Недељко Горановић се обратио присутнима поздравивиши их и пожелевши им срдачну и молитвену добродошлицу у име добојских свештеника и СПКД „Просвјета“ Добој.

Као што Света Марија Египћанка зачу глас Пресвете Богородице „Ако пређеш Јордан, наћи ћеш добар мир“, тако смо и ми вечерас могли чути глас оца Стефана који је одабраним и мудрим ријечима говорио о животу Марије Египћанке упоредивши је са Светим Јованом Крститељем који се у тој истој пустињи подвизавао и позивао људе на покајање.

С обзиром да се налазимо у Цвјетној недељи Великог поста, отац Стефан се дотакао и празника Васкрсења Лазаревог, објаснивши како је Лазара Господ Васкрсао и разрјешио смртних повоја упоредивши га са Маријом Египћанком која се сама постом и покајањем ослободила својих гријеховних повоја.

На размишљање о покајању подстакла нас је и духовна пјесма „То се Господ уселио у ме“ коју је извела Теодора Горановић по свршетку предавања.

Присутни су оцу Стефану заблагодарили на духовном укрепљењу које нам је јако било потребно, а отац Стефан као велики дародавац подијелио је свима на благослов по једну књигу „Господ и Бог мој“.

Надамо се да ће отац Стефан још много пута долазити да духовним поукама крепи парохијане добојских парохија.

„Шта мирише тако у страшној пустињи,
              Као тамјан красан у храмовној шкрињи­?
              То Марија дише – Светињом мирише !“

Протојереј Недељко Горановић

ПРЕДАВАЊЕ ДУХОВНЕ ПОУКЕ ИГУМАН СТЕФАН ВУЧКОВИЋ МАНАСТИР ВЕЛИКА РЕМЕТА ДОБОЈ