Представљен мозаик у храму Светог Саве на Врачару: Још један симбол братства Срба и Руса

Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј присуствовао је 22. фебруара 2018. године свечаном представљању мозаика у храму Светог Саве на Врачару.
Поред Његове Светости свечаности су присустовали председник Републике Србије г. Александар Вучић, министар спољних послова Русије г. Сергеј Лавров, председник Републике Српске г. Милорад Додик, председник Одељења за спољне црквене везе Руске Православне Цркве Митрополит волоколамски г. Иларион, чланови Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, министри у Влади Републике Србије, као и представници компанија Гаспромњефт и НИС које су помогле израду и постављање монументалног мозаика у куполи храма Светог Саве на Врачару.
Патријарх српски Иринеј: Хвала братској Русији и њеном председнику Путину

Патријарх српски г. Иринеј је подсетио на историјат изградње храма на месту где су 1595. године Турци спалили мошти Светог Саве, првог Архиепископа српског. -Приликом обележавања 300-годишњице тог немилог догађаја, родила се идеја да се на овом месту подигне величанствени храм посвећен највећој духовној и културној личности српског народа, истакао је патријарх Иринеј и подсетио да се изградња храма, започета 1939. године и прекинута Другим светским ратом, обновила у време Патријарха српског Германа.
-Овом приликом, са овог светог места у име српског народа најсрдачније захваљујемо братској Русији и њеном председнику г. Владимиру Путину на љубави према нашем народу и пружању помоћи у изградњи храма Светог Саве. Посебно захваљујемо Његовој Светости Патријарху московском и све Русије г. Кирилу. Остаје нам нада да ће нам братска Русија пружати помоћ у осликавању храма. Ако даду Господ и Свети Сава да храм буде према првом плану и завршен, он ће бити понос и Срба и Руса, као и целог Православља, рекао је патријарх Иринеј.
Уследило је обраћање г. Александра Дјукова, генералног директора компаније Гаспром њефт, која је донацијом од 4 милиона евра помогла израду мозаика.
Преносећи благослов Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Кирила, присутнима се обратио је Његово Високопреосвештенство Митрополит волоколамски г. Иларион, председник Одељења за спољне црквене везе Руске Православне Цркве.
Министар спољних послова Русије г. Сергеј Лавров истакао је искрено дивљење и признање свима који су учествовали у градњи, опремању и осликавању храма Светог Саве. -Не могу исказати речи одушевљења према уметницима и свима онима који су реализовали овај пројекат под покровитељством Унеска. Данашњи догађај симболише духовну и културну блискост наших грађана и Цркава. Чини ми се да је посебно важно показати такво јединство у периоду када и Руска Православна Црква и Српска Православна Црква пролазе период испитивања чврстине. Сви видимо како покушавају да увуку Цркве у политичке игре како у Украјини, тако и у Црној Гори и Македонији, но Православна Црква се увек одликовала тиме што је народу уливала сигурност и поверење. Сигуран сам да ће ово узбуркано време наше Цркве пребродити достојанствено, као што је то увек било кроз историју, нагласио је министар Лавров, који борави у дводневној посети Србији током које се срео са највишим државним званичницима.

Донација компаније Гаспром њефт

Благослов и подршка Патријарха московског и све Русије г. Кирила

Министар спољних послова Русије г. Сергеј Лавров: Потврда вишевековног пријатељства српског и руског народа

Председник Републике Србије г. Александар Вучић: Храм Светог Саве је кућа за све и још један од симбола братства Срба и Руса

Председник Републике Србије г. Александар Вучић нагласио је да у храму Светог Саве треба да буде јак корен, отпоран на све олује, нашег пријатељства са Русијом. -Ова купола, која је изнад нас, вероватно је најбоље место за подсећање на светост неких веза, посебно Цркве и народа, Русије и Србије, народа који су потекли из истог племена, били као браћа у невољи, борили се заједно против мржње и освојили слободу за сваког од нас, нагласио је Вучић.
-Олује кроз које смо заједно прошли, ојачале су корене те везе, истакао је председник Вучић, подсетивши да се Свети Сава замонашио у руском манастиру на Светој Гори. - Ова купола говори о пријатељству два народа и на њој је радило 70 српских и руских уметника, који су уткали милионе комадића у јединствену поруку братства и солидарности, рекао је председник Вучић и истакао: -Ово је тек почетак. На нама је да завршимо овај храм мира, љубави и докажемо да смо усвојили све лекције и одабрали живот.
-Држава је помогла изградњу храма и омогућила да он буде најлепши и најсветлији, стециште наших веза, братства и мира са свима, поручио је председник Вучић и посебно захвалио председнику Русије г. Владимиру Путину који се, приликом доласка у Србију инетресовао за наставак радова, и шефу дипломатије г. Сергеју Лаврову што је својим доласком увеличао овај историјски дан. Председник Србије је захвалио и компанији Гаспромњефт на великодушној подршци.

Монументална слика Вазнесења Господњег

Moзаик у централној куполи храма Светог Саве на Врачару рађен је под руководством руског академика Николаја Мухина. Мозаик - тежак 40 тона, постављен на висини од 65 метара, један од највећих пројеката мозаичког украшавања у свету - представља монументалну слику Вазнесења Господњег. На мозаику површине 1.248 квадратних метара радило је 70 руских и српски уметника.
 Извор: спц.рс, РТС, Спутњик, Тањуг
Фото: ђакон Драган Танасијевић