ХИЉАДЕ БЕОГРАЂАНА У СПАСОВДАНСКОЈ ЛИТИЈИ

Спасовданска литија, уз учешће више хиљада Београђана, неколико стотина свештеника, уз припаднике Гарде Војске Србије, Полиције и различитих градских служби, као и са медицинским радницима - херојима борбе током епидемије, предвођена Патријархом српским г. Порфиријем, прошла је престоницом Србије.

Литија је кренула из порте Вазнесењске цркве и улицама Кнеза Милоша и Краља Милана, преко Славије и Булевара ослобођења, стигла до храма Светог Саве на Врачару, где је Његова Светост Патријарх са Преосвећеном господом Епископима врањским Пахомијем, крушевачким Давидом, нишким Арсенијем, осечкопољским и барањским Херувимом, ремезијанским Стефаном, умировљеним канадским Георгијем и изабраним марчанским Савом, игуманима хиландарским Методијем и студеничким Тихоном и многобројним свештенством служио молебан.

У литији су ношене мошти Светог деспота Стефана и Свете Петке, икона Пресвете Богородице Тројеручице, заставе и барјаци,  међу којима и заветни барјак Београда који се чува у Вазнесењском храму. Испред литије је ношен Часни крст, док је Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије ишао испод неба кога носили припадници Жандармерије.

Након молебана, патријарх Порфирије је произнео је беседу у којој је између осталог истакао: „Ми смо се вечерас сабрали у Спасовданској литији, крсном ходу кроз улице првопрестолног нашег града Београда. Сабрали смо се под куполом овог предивног храма посвећеног светитељу Сави. Тиме смо показали да знамо ко смо, одакле смо, али и да знамо куда идемо".

Беседа Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија:

Фото: Јелена Павловић

Извор: Радио Слово љубве