БАЊА ЛУКА: ЕПИСКОП ЈОВАН УРУЧИО НАРОДНОЈ И УНИВЕРЗИТЕТСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ ВРЕДАН ПОКЛОН

Његово преосвештенство епископ пакрачко-славонски Јован уручио је јуче у Бањалуци представницима Народне и универзитетске библиотеке РС вредан поклон, књигу Светог Јована Дамаскина из 1827. године.

ФОТО: СИНИША ПАШАЛИЋ / РАС СРБИЈА
Након уручивања ове књиге, епископ Јован рекао је да се у Пакрацу враћа у живот библиотека Епархије пакрачко-славонске, која представља најзачајнију установу овог типа западно од Дунава и Дрине, на размеђи Балкана и средње Европе.

– Ова библиотека биће на располагању свима, а као знак њене обнове и повратка у живот је да се један од 16 примерака “Догматике” Светог Јована Дамаскина штампаних 1837, а преведених 1827. године, нашао у Народној и универзитетској библиотеки Републике Српске – навео је епископ Јован, пише Срна, преноси Српскаинфо и Блиц.

Духовно благо

Помоћник министра за културу Републике Српске Тања Ђаковић рекла је да уручивање ове књиге Народној и универзитетској библиотеци Републике Српске има велики значај за културу Српске.

– Епархија пакрачко-славонска је препознатљива по својој библиотеци, те огромном културном и духовном благу. Од великог је значаја да је епископ Јован одлучио да део тог културног блага уступи Републици Српској, које ће да ужива заштиту државе – истакла је Ђаковићева.

Она је рекла да ова књига улази у фонд старих и ретких књига које већ поседује Народна и универзитетска библиотека Републике Српске, изражавајући уверење да ће јавност у Српској бити заинтересована да тај фонд погледа и увери се у непроцењиво богатство културног наслеђа српског народа.

Дигитализација

Директор Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске Љиља Петровић Зечевић рекла је да ова књига има изузетну вредност од националног интереса за Републику Српску.

– Књига је дело Светог Јована Дамаскина о филозофским и теолошким списима. Штампана је 1827. године у Будиму и спада у ранг старих књига – истакла је Зечевићева.

Она је рекла да ће, захваљујући благодарности владике пакрачко-славонског Јована, ова књига од данас постати трајно власништво Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске и фонда старе и ретке књиге.

– Један од видова заштите ове књиге је њена дигитализација, што подразумева врло брз и ефикасан приступ корисницима и истраживачима – навела је Зечевићева.

Апликација

Најавила је да ће Народна и универзитетска библиотека Републике Српске 4. децембра, на Дан Светог Јована Дамаскина, ову књигу представити путем апликације “меџик бокс”, која кориснику или истраживачу даје могућност да књигу види у физичком облику, али да њено прегледање и истраживање буде у дигиталном облику.

ЕПИСКОП ЈОВАН ЕПАРХИЈА ПАКРАЧКА СЛАВОНСКА БИБЛИОТЕКА ЈОВАН ДАМАСКИН ДИГИТАЛИЗАЦИЈА ТЕХНОЛОГИЈА