Седиште поглавара Финске Цркве биће пренето у Хелсинки

Помесни Сабор Финске Православне Цркве, који управо заседа у Нововаламском манастиру Преображења Господњег, једногласно је одлучио да премести столицу Архиепископа из Куопија у престоницу Хелсинки, извештава сајт Финске Православне Цркве.

До преношења столице доћи ће 1. јануара 2018, када ће садашњи јерарх Хелсинкија, митрополит Амвросије отићи у мировину. И тако, од почетка 2018. године предстојатељ Финске Цркве биће при Саборној цркви у Хелсинкију и носиће титулу „Архиепископ Хелсинкија и све Финске“.

Садашњи предстојатељ ове Цркве је Високопреосвећени архиепископ Лав (Маконен)  и носи титутлу „карелијски и све Финске“.

Архиепископове канцеларије биће у Хелсинкију, док ће друге службе и административно особље остати у Куопију. Његова Саборна црква биће катедрала Успења Матере Божје у Хелсинкију.

Ова одлука је донета услед тога што већина пастве ове Цркве живи у Хелсиншкој епархији. Сам град Хелсинки има 20.000 верних, док читава Карелијска епархија има 20.000. Архијереји на Сабору су такође навели да поглавар помесне Цркве има седиште у главном граду земље.

Промениће се назив Карелијске епархије и она ће се од 1. јануара звати Епархија Куопија и Карелије, и њен надлежни архијереј носиће титулу „Митрополит Куопија и Карелије“.

Извор: OrthoChristian.com, spc.rs

ФИНСКА ФИНСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА