Румунија: 95 посто грађана вјерује у Бога

Ново истраживање показује да се скоро сваки Румун изјашњава да верује у Бога, иако постоји значајан диспаритет између оних који исповедају и оних који активно живе верским животом. Истраживање, које је провела Фондација Freidrich Ebert Romania показује да 95% Румуна верују у Бога, али само 21% њих присуствује недељним богослужењима, извештава Basilica News Agency Румунске Православне Цркве позивајући се на agerpres.ro.

Док 95% верује у Бога, 89% њих сматра себе религиозним, 33% су "религиозни практичари", а 21% иде у цркву недељом, иако је 44% одговорило да се свакодневно моли. 79% анкетираних се слаже да „морате веровати у Бога како бисте били морални и имали исправне вредности", а њих 67% се слаже да „хомосексуалност мора бити обесхрабрена од стране друштва“. Међутим, само 27% испитаника је изјавило да верују да је неопходан предстојећи референдум о породици, који настоји да уставно дефинише брак ко везу између једног мушкарца и једне жене. Управо у овом циљу, у 2016. години Удружење за породицу прикупило је три милиона потписа у прилог уставном амандману да се стриктно одреде бракови само између једног мушкарца и једне жене – иницијативу подржава Румунска Православна Црква. Иначе, само 500.000 потписа је неопходно да ову иницијативу прихвати Парламент.

Предложени амандман на члан 48. став 1. Устава Румуније гласи: „Породица почива на слободном пристанку на брак мушкарца и жене, на њиховој потпуној једнакости и правима и дужностима родитеља да деци обзбеде васпитање, образовање и школовање." Уставни суд Румуније одобрио је законски предлог о ревизији Устава коју је иницирало Удружење за породицу 20. јула 2016. године, наводећи да је испунило све уставне захтеве.

Извор: http://orthochristian.com (превод Информативна служба СПЦ)