Дан и крсна слава Републике Српске - Бања Лука

9. Јануар 2018 -

Поводом крсне славе и Дана Републике Српске, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј началствовао је 9. јануара 2018. године, на празник Светог првомученика и архиђакона Стефана, светом архијерејском Литургијом у Саборном храму Христа Спаситеља у Бања Луци.

Саслуживали су Митрополит дабробосански г. Хризостом, Епископ бањалучки г. Јефрем, Епископ зворничко-тузлански г. Фотије и Епископ бихаћко-петровачки г. Сергије, протојереји-ставрофори Ратко Радујковић и Војо Балабан, старешина Саборног храма протонамесник Драган Максимовић, јереј Бранислав Ђуричић и протођакони Радојица Жагран и Игор Давидовић.

Како преноси Радио телевизија Републике Српске, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је рекао да треба сачувати Републику Српску, јер је то једини начин да се на овим просторима одржи српски народ са својим именом и културом. -Срби знају шта је држава, јер смо је увек имали, и умеју да поштују државу. Док тога буде постојаћемо и опстати, истакао је патријарх Иринеј, који је пожелео благословен данашњи дан и срећну славу Републици Српској, Србима у Српској и целом српском народу, онима који су остали у Отаџбини и онима који су стицајем околности раштркани по свету.

-Благодаримо Господу што је Републици Српској подарио човека који се лавовски бори за свој народ. Срећан празник, срећна слава и живели на многаја љета! Нека Господ Бог благослови Републику Српску, српски народ, али и све друге народе, све народе које носе Бога, поручио је патријарх Иринеј, нагласивши да добрих људи има у свим верама и народима.

Како Танјуг преноси, Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј је истакао: -Људи могу да причаjу ово или оно, али ми видимо колико се председник Србиjе Aлександар Вучић бори да сачува Kосово и Mетохиjу.

-Благодаримо господу што нам jе подарио човека коjи се лавовски бори за српски народ, а посебно за мученичко и страдално Kосово и Mетохиjу, рекао jе патриjарх Иринеj.

Светој архијерејској Литургији присуствовали су председник Републике Српске г. Милорад Додик, председник Народне скупштине Српске г. Недељко Чубриловић, председник Владе гђа Жељка Цвијановић, министри у Влади Републике Српске, други високи званичници Српске, као и председници странака СДС, ПДП и НДП господа Вукота Говедарица, Бранислав Бореновић и Драган Чавић.

Светој Литургији присуствовали су и генерални секретар Председника Србије г. Никола Селаковић, министри у Влади Републике Србије г. Небојша Стефановић и г. Александар Вулин, престолонаследник Александар Карађорђевић и принцеза Катарина и многобројни верни народ.

После свете Литургије, у славу и част Светог првомученика и архиђакона Стефана, крсне славе Републике Српске, освештано је славско жито и преломљен славски колач.

Извор: СПЦ.РС
Фото: Страхиња Крагуљ