МИТРОПОЛИТ ПОРФИРИЈЕ ЗА РТС О ПРОСЛАВИ 800 Г. АУТОКЕФАЛНОСТИ СПЦ

Митрополит загребачко-љубљански господин Порфирије каже да је добијање самосталности цркве које је издејствовао Свети Сава 1219. године, одредило судбину српског народа.

Српска православна црква и српски народ низом свечаности ове године обележавају велики јубилеј - 800 година аутокефалности Српске православне цркве. Митрополит загребачко-љубљански господин Порфирије, који је и председник Извршног одбора за обележавање овог јубилеја каже да jе добијање самосталности најзначајнији догађај у историји српске цркве, али и српског народа.

Гостовање митрополита загребачко-љубљанског господина Порфирија у Јутарњем програму РТС-а

"Тај догађај је одредио све потоње правце кретања нашег народа. Непосредно пре тог догађаја Срби су били подељени у више политичких управа и били су под више црквених јурисдикција. Ни национално, ни духовно нисмо имали перспективу", каже господин Порфирије.

Подсећа да је отац Светог Саве уједињио све српске земље, а да је потом Свети Сава отишао у Никеју и издејствовао аутокефалност.

Централна прослава 800 година самосталности Српске православне цркве биће у манастиру Жича и у Београду од 6. до 9. октобра.

Господин Порфирије објашњава да је седиште Светог Саве, првог српског архиепископа, било у манастиру Жича.

"Започињемо овај свечани догађај управо Литургијом у манастиру Жича где ће свету Литургију служити Његова Светост Патријарх српски господин Иринеј", каже господин Порфирије.

После Жиче, планирано је да патријарх и владике отпутују на Косово и Метохију.

"После Жиче идемо у Патријаршију, древно седиште наше цркве. Тамо ћемо служити Литургију и посетити наше светиње и тако показати да су извори нашег духовног и националног бића управо скопчани са светињама на Косову и Метохији", истиче господин Порфирије.

У Београду су по програму прославе планирана два значајна догађаја. Први је свечана академија 8. октобра у Центру Сава.

"Академија ће, пре свега, бити посвећена Светом Сави, догађају добијања аутокефалности и указивању на резултате и плодове који су проистекли из тог догађаја", каже митрополит загребачко-љубљански.

Изложбa "Осам векова уметности под окриљем Српске православне цркве" биће свечано отворена 9. октобра у Музеју Српске Православне Цркве, који се налази у Патријаршији у Београду.

"Изложба је посвећена управо култури која је изникла и развила се под окриљем Српске православне цркве. Биће изложени предмети из периода од 13. до 20 века са свих простора где су православни Срби живели", објашњава митрополит загребачко-љубљански.

Истиче да ће изложба показати колика је духовна дубина српског народа кроз векове и како се култура развијала на просторима где су Срби живели.

Извор: РТС

800 ГОДИНА СПЦ МАНАСТИР ЖИЧА