ЈАСЕНОВАЦ: МОЛИТВА ЗА МУЧЕНИКЕ ПОД ДИЈАНИНОМ ФРЕСКОМ

У Млаки код Јасеновца служена Литургија поводом 74 године од пробоја логораша. Најављено освећење храма у родном селу Патријарха Павла.

УЛАСКОМ у Велику недељу, сабрали смо се на литургији, да се сетимо свих догађаја који су се збили на овим просторима, где је настрадао велики број људи, који су само зато што су чланови Христовог тела, његове цркве православне, у најстрашнијим мукама одлазили Господу у наручје. Сабрали смо се не да се бавимо математиком и да бројимо жртве, нити да присвајамо себи оне који су страдали, већ да се за њих помолимо, јер је свака невина жртва мученик - рекао је митрополит загребачко-љубљански Порфирије на литургији у селу Млака, служеној поводом обележавања годишњице пробоја логораша из Јасеновца 22. априла 1945.
Митрополит је служио литургију уз саслужење епископа пакрачко-славонског Јована и умировљеног епископа Атанасија. Он је позвао све вернике да превазиђу поделе, анимозитете, ускогрудост и себичност.

ПОМЕН Са молитве у цркви у селу Млака код Јасеновца Фото Ж. Кнежевић

Епископ Јован је скренуо окупљенима пажњу на фреску у Цркви Светог Пророка Илије на којој је приказана Диана Будисављевић како спасава српску децу.
- Ускоро ће се на зидовима наћи и други који су спасавали децу, који су помагали да се пронађу браћа и сестре, да се попишу - рекао је епископ Јован.
Он је поручио да је следеће окупљање у Јасеновцу 8. септембра, а за 16. новембар је најавио освећење Храма Светог Петра и Павла, у селу Кућанци, родном месту патријарха Павла.

Осим мештана села Млака, гости су дошли и из Слатине, Београда, Републике Српске... Литургији су присуствовали и политички представници Срба у Хрватској, међу којима саборски заступници Драгана Јецков и Борис Милошевић, који је кратко, за "Новости", рекао да годинама већ долази на богослужење због посебног значаја које има село Млака и обележавање пробоја логораша за српску историју.
Рајко Брајић дошао је комбијем са још 15 људи организовано из Слатине.
- На ускршњи понедељак, и ми ћемо, у Слатини, поставити камен темељац за српски културни центар - каже Брајић, и додаје да је данас у овом месту остало само 12 одсто Срба, а некада их је било 70.
Власта Станисављевић из Слатине је католкиња, али већ трећу годину долази у Млаку:
- Долазимо организовано од када нас доводи парох Драган Гаћеша. Долазим из поштовања према свом супругу, православцу, његовој породици, нашим пријатељима.

МОНСТРУОЗНО У јасеновачком логору убијено је и много деце

Пробој из логора Јасеновац извршило је, 22. априла 1945. године, 600 од преосталих 1.073 логораша, заточених у Циглани, бежећи од сигурне смрти. Преживело их је само 117. Истог дана, пробој је извршило и 147 заточеника у Кожари, од којих је преживело њих 11.

ДАН СЕЋАЊА

У Србији је јуче обележен национални Дан сећања на жртве Холокауста и геноцида над Србима, Ромима и Јеврејима за време Другог светског рата. Реч је о државном празнику посвећеном сећању на страдале у масовним злочинима током Другог светског рата у Независној Држави Хрватској и у окупираној Југославији.Обележава се у спомен на 22. април 1945. године кад је дошло до пробоја групе заточеника усташког логора смрти у Јасеновцу - Доња Градина.

ОСТАЛО САМО 25 МЕШТАНА

Село Млака је пре Другог светског рата имало 1.250 српских душа, објашњава нам мештанин Горан Главић. Каже, око 1.000 их се водило као нестало, а из логора се вратило само њих 250. Да би се поправила демографска ситуација, током педесетих година прошлог века досељен је живаљ из Босне, али је комплетно село за време операције "Бљесак", у мају 1995, пребегло на босанску страну. Око 40 људи вратило се после рата, а данас их ту живи 25, махом старијих од 65 година. Са остатком државе повезани су веома лошим путем.
Главић нам показује и полусрушену кућу поред цркве. Каже, у њој је за време Другог светског рата био СС штаб, а у њему Курт Валдхајм, СС каплар, потоњи генерални секретар УН.

МАСОВНЕ ГРОБНИЦЕ

У ШУМИ, на око 600 метара од Цркве пророка Илије, налазе се две обележене масовне гробнице из Другог светског рата. Оне никада нису ексхумиране и не зна се колико је у њима посмртних остатака. У самој Млаки били су дечји и женски логор. У Јасеновцу је обележено седам гробница, у Уштици 21, где су сахрањени Роми, а са босанске стране 120.

Извор: Новости
Повезана вијест: Свети новомученици прослављени у Млаки