АРХИЕПИСКОП ТЕЛМИЈСКИ ЈОВ (ГЕЧА) – НОВИ РЕКТОР ПРАВОСЛАВНОГ ИНСТИТУТА У ШАМБЕЗИЈУ

Архиепископ Јов је дошао на положај ректора Православног института у Православном центру Васељенске Патријаршије у Шамбезију код Женеве. На овом положају наследио је познатог грчког историчара Цркве и стручњака за црквено право Власија Фидаса, који је из старосних разлога поднео оставку, јер је 19. фебруара навршио 83 године живота, а на челу овог Института налазио се од 2003. године, као пензионер Атинског универзитета.

Архиепископ Јов је предавао на овом Институту за постдипломске студије од 2011. године и био је стални представник Васељенске Патријаршије при Светском савету Цркава у Женеви. Архиепископ је украјинског порекла, али рођен 1974. у Монтреалу у француско-говорној Канади. Ту је похађао богословске школе, а докторирао је у Паризу. У Канади је постао расофорни монах и рукоположен за јерођакона, а у Француској пострижен у малу монашку схиму и рукоположен за јеромонаха од тадашњег архиепископа Гаврила Руског Егзархата за Западну Европу Васељенске Патријаршије, и постао је његов клирик. Од 2001. до 2008. предавао је на Богословском институту Светог Сергија у Паризу, а од 2005. до 2008. био је и ректор тог Института. Од 2006. године архимандрит Јов (Геча) пришао је формално под Васељенску Патријаршију и у њој стицао даља звања.

Извор: двери.бг (с бугарског Инфо служба СПЦ)