ПОЗИЦИЈА РУМУНСКЕ ЦРКВЕ О СИТУАЦИЈИ У УКРАЈИНИ

Румунска православна црква на заседању свог Светог синода под председништвом Патријарха Данила, разматрала је украјински црквени проблем - извештава basilica.ro

Румунска православна црква на заседању свог Светог синода под председништвом Патријарха Данила, разматрала је украјински црквени проблем - извештава basilica.ro

У саопштењу РПЦ од 21. фебруара  наводи се да раскол у Украјини постоји већ 30 година и да је Васељенска патријаршија доделила Томос о аутокефалности групи која је у расколу са Руском православном црквом и целим православљем. Тиме проблем није решен, и Румунска црква предлаже одржавање Синаксиса Предстојатеља помесних цркава како би се нашло заједничко решење.

Са своје стране, Румунска православна црква ће даље наставити да прати црквену ситуацију у Украјини. Она је посебно заинтересована за делатност 127 румунско-језичких парохија које се налазе у саставу Украјинске православне цркве Московске патријаршије. Ови румунски православни људи у Украјини требало би да имају могућност да се организују у Румунски православни викаријат и одржавају везе са Румунском црквом, сматра букурештански Синод.

Синод РПЦ је, такође, затражио објашњење од Васељенске патријаршије о неканонској јерархији „Кијевског патријархата“ у дијаспори.

Извор: Праволавие.ру