ПРИЗНАЊЕ МОНАСИМА МАНАСТИРА ЗОЧИШТА

У традиционалној акцији „Вечерњих новости“ - Најплеменитији подвиг године, онима који су несебично помогли  додељене су престижна признања.

Уручене плакете добитницима признања у акцији “Вечерњих новости” - “Најплеменитији подвиг године” / Фото: Д. Миловановић

Монаси манастира Зочиште су једини Срби у селу Зочишту, у манастиру који је српска светиња из XIV века, и опстају упркос сталним нападима албанских екстремиста. На дан Света Три Јерарха, 12. фебруара 2019. године, у Свечаној сали Скупштине града Београда Специјалну плакету Вечерњих новости игуману манастира Стефану уручио је г. Милорад Вучелић, главни и одговорни уредник Вечерњих новости.

Златна плакета за појединачни најплеменитији подвиг уручена је полицајцу Милошу Милошевићу, чијом заслугом је спречено крвопролиће у центру Ниша 16. јуна 2018. године. Златна плакета за дечји најплеменитији подвиг уручена је Огњену Дамњановић, матуранту Економске школе из Ужица, који је спасао трогодишње дете из набујале реке Ђетиње. Златна плакета за колективни најплеменитији подвиг додељена је Јовану Мијатовићу из Банатског Деспотовца и Кикинђанима Сави Зорићу, Ђорђу Чичулићу, Стојану Мишковићу и Самиту Комленићу који су донирали кожу за тешко повређене раднике НИС-а на нафтној бушотине 20. септембра 2018. године.

Златна плакета за подвиг постхумно је додељена Милораду Јовановићу који се утопио у Дунаву код Белегиша док је спасавао унуку коју је успео да изгура на обалу. Специјалне плакете су додељене младом правнику из Горњег Међурова код Ниша; учитељици Горици Димитријевић; полицајцима Немањи Тривину и Ђорђу Елеку, припадницима Јединице за подршку Полицијске управе Фоча; спортским риболовцима из Подгорице, Владету Зарубици, Веску Божовићу и Војину Радовићу; Предрагу Адамовићу,  председнику Хуманитарне организације „Баштиник“ из Бањалуке; Наташи Младеновић, ученици другог разреда Средње техничке школе у Пожеги; Драгану Вујовић, ватрогасцу из Ужица; Ивану Караџићу, рониоцу српског порекла за спасавање фудбалера и тренера из пећине на Тајланду; припаднику Војске Србије у Јарчујку код Краљева; Милици Ђекић и Ирени Ивоћ, возачу градског аутобуса пореклом из Прокупља која живи и ради у Милвокију.

Свечаност је почела химном „Боже правде“ у извођењу Академског хора „Обилић“, који је током програма отпевао и композицију „Ово је Србија“. На свечаности су се обратили Милорад Вучелић и академик Матија Бећковић. Жири је радио у саставу: академик Матија Бећковић, начелник ВМА пуковник проф. др Мирослав Вукосављевић, академик Душан Ковачевић, хуманиста Арно Гујон, директор „Комтрејда“ Веселин Јевросимовић, драмске уметнице Рада Ђуричин и Тања Бошковић, модна креаторка Верица Ракочевић, новинар Бранко Станковић и Милорад Вучелић.

Свечаности су присуствовали министар за рад и социјална питања Зоран Ђорђевић, градоначелник Београда Зоран Радојчић; представници власти, Војске Србије, протојереј-ставрофор Стојадин Павловић, директор Патријаршијске управне канцеларије, многи пријатељи и сарадници Вечерњих новости, представници медија.

Зорица Зец