Управница хуманитарне организације „Мајка девет Југовића“: Народним кухињама на Косову и Метохији пријети затварање

Ситуација у народним кухињама на Косову и Метохије је веома сложена и тешка, брашна имамо за још четири до пет дана и, нажалост, након седамнаест година нашег рада, напора и труда, мораћемо, уколико помоћ убрзо не стигне, да затворимо народне кухиње, казала је Радио-Светигори протиница Светлана Стевић, управница Хуманитарне организације Епархије рашко-призренске „Мајка девет Југовића“.

„А јако је тешко у овом тренутку било кога вратити из народне кухиње. Људи свакодневно долазе да потраже помоћ, не само у хлебу и у куваној храни већ и у многом другим стварима – лековима и школском прибору за децу, обући, одећи, свему што је обичном човеку потребно да преживи. Ове таксе које су уведене представљају још један велики терет за наш народ који је остао да живи на овим светим просторима“, казала је она.

Она подсјећа да на Косову и Метохији под окриљем Епархије рашко-призренске постоји шест народних кухиња у којима се тренутно храни више од 2.300 корисника и да се њихов број повећава из дана у дан.

„Притиснути овим новим наметом, људи нијесу у стању да се сами прехране, нарочито породице са већим бројем деце, старих и немоћних. А онда се ми трудимо да ово што је преостало у народним кухињама поделимо онако како доликује Цркви, да сваког пригрлимо и понудимо парчетом хлеба“, каже протиница Светлана.

Изразила је наду да ће се тренутна ситуација ипак разријешити и да ће свима којима је то потребно помоћ бити пружена.

Рафови су, каже, по забаченим српским продавницама потпуно празни због такси које је увела приштинска власт на робу увезену из централне Србије, тако да и они који би хтјели да купе морају да се обрате народним кухињама за помоћ.

„Ми смо даноноћно ту, меси се хлеб, пружа се храна нашем народу. Трудимо се колико је то у нашој моћи да се одупремо овим искушењима. Са друге стране, надамо се да ће ова ситуација трајати кратко и да ћемо ми опет стати на чврсте ноге и наставити с радом као свих претходних година“, каже она и додаје да их је јако обрадовала вијест да је у Митрополији црногорско-приморској почело прикупљање помоћи за наш народ на Косову и Метохији.
Додаје да је синоћ стигао први шлепер помоћи из Црне Горе, те да очекују да ће данас око те помоћи бити спроведена царинска процедура.

„Надамо се да ће, с Божијом помоћи, он стићи тамо где је најпотребније“, рекла је она.

„Шаљем са овога места велику захвалност нашем народу у Црној Гори који нас ни овога пута није заборавио и који се одмах прихватио прикупљања хуманитарне помоћи за оне којима је таква врста помоћи потребна. Много значи кад људи знају да нису заборављени и да у овим тешким тренуцима има неко ко мисли на њих“, поручила је протиница Светлана Стевић.

Протиница је поручила да су народним кухињама на Косову и Мтохији у овом тренутку најпотребни брашно, уље, со, пасуљ и зачини, јер то, каже, не могу сами да произведу на својим фармама.

„Такође, за наше људе, који су остали да живе по забаченим местима, потребна су средства за хигијену, нарочито у породицама са доста дјеце. Па ето, позивам све људе добре воље који су у могућности да било шта приложе, да се укључе у ту акцију. Ми ћемо бити јако захвални“, поручила је управница Народне кухиње „Мајка девет Југовића“.

Она такође каже да је алармантна ситуација са залихама лијекова и кисеоника у болницама у Косовској Митровици и Грачаници.

„Народ је врло уплашен због свега што се дешава, нарочито јужно од Ибра. Плаше се физичких напада, глади, да неће моћи да преживе. Двадесет година траје све ово, а сада се долива уље на ватру, људи стрепе… Ми се трудимо да до сваког допремо“, каже протиница Светлана Стевић.

Извор: Митрополија црногорско-приморска/ РТС