ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ СТИГАО У ЦРНУ ГОРУ

Његова светост Патријарх српски г. Порфирије стигао је данас у 13.30ч (4. септембра 2021. године) у дводневну посјету Црној Гори, што је његов први долазак откако је изабран за предстојатеља Српске православне цркве.

Патријарха Порфирија на подгоричком аеродрому дочекали су Његово високопреосвештенство изабрани Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије и Његово преосвештенство изабрани Епископ будимљанско-никшићки г. Методије са свештенством Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке.

Свечани дочек Патријарха Порфирија биће уприличен вечерас у 18 часова у Саборном храму Христовог васкрсења, гдје ће бити служена свечана доксологија и вечерња служба. Након тога слово добродошлице ће произнијети Високопреосвећени новоизабрани Митрополит црногорско-приморски господин Јоаникије, а након њега сабрање ће благословити и бесједом се обратити Његова светост Патријарх српски господин Порфирије.

Заједно са Патријархом српским г. Порфиријем допутовао је и Епископ зворничко-тузлански г. Фотије

Послије њиховог обраћања на бини испред храма услиједиће богат културно-умјетнички програм који ће почети пројекцијом документарних филомова: “Литије” и “Митрополит Јоаникије”. У програму ће учествовати: гуслар Ђоко Копривица, фоклорни ансамбл народних игара и пјесама „Ђурђевданско коло” из Подгорице, Даница Црногорчевић, Бранка Зечевић, Фенечки бисери, фрулаш Радован Сукновић, Београдски синдикат и Неверне бебе.

Због епидемиолошких мјера, које прописује Министарство здравља, вечерња служба и комплетна свечаност биће напољу на великој бини испред Саборног храма.

Предстојатељ Српске православне цркве допутовао је у Црну Гору поводом устоличења изабраног Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, које ће се обавити сјутра у Цетињском манастиру након Света архијерејске литургије коју ће служити Патријарх српски г. Порфирије са више архијереја наше и других помјесних цркава.

Весна Девић

Фото и видео: Борис Мусић

Извор: Митрополија црногорско-приморска

ЦРНА ГОРА МИТРОПОЛИЈА ЦРНОГОРСКО ПРИМОРСКА МИТРОПОЛИТ ЈОАНИКИЈЕ УСТОЛИЧЕЊЕ ЦЕТИЊЕ ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ