БУГАРСКА ЦРКВА НЕЋЕ ЗАТВАРАТИ ЦРКВЕ, АЛИ ЋЕ ПОШТОВАТИ ЗДРАВСТВЕНЕ МЕРЕ

Мада су државне власти прописале карантин због пандемије вируса корона, Православна Црква у Бугарској неће затворити цркве, изјавио је Његова Светост патријарх Неофит током недавног састанка с државним представницима, међу којима су били потпредседник Владе Томислав Дончев, професор генерал Венцислав Муфтачински и Емил Велинов, директор Дирекције за вероисповедања при Министарском савету.

Подржавајући напоре државе у борби против ширења вируса корона, бугарски Свети Синод је позвао своје вернике да се моле од куће, али у исто време цркве ће остати отворене за молитву, у њима ће се и даље служити великопосна богослужења, а поступање Цркве у општењу са верницима остаће непромењено, извештава званични сајт Бугарске Патријаршије.

Оболели који не могу ићи у цркву, могу позвати свештеника да им донесе свето причешће, у складу са устаљеном праксом Цркве.

Црква је такође донела здравствене мере, као што је учестало чишћење и дезинфекција цркава, свештеници и лица која раде у цркви користиће личну заштитну опрему (маске, рукавице, дезинфекциона средства), лаици ће користити заштитне маске и поштовати регулисану међусобну удаљеност, а свештеници који имају најмањи знак болести остаће код куће.

Крштења и венчања треба да се савршавају уз ограничен број присутних, а сахране да се обављају на отвореном, у присуству само најближе родбине.

Синод такође позива свештенство и „Богом чувану паству“ да ојачају своје великопосно подизавање у покајању, посту, молитви, бдењу, исповедању и примању светог причешћа.

И на крају, Свети Синод изражава захвалност државним  властима, медицинском особљу и свим државним службеницима који  угрожавају свој живот како би сачували свакодневни живот у могућим границама.

Извор: Бугарска Патријаршија (с бугарског протођакон Р. Ракић)

КОРОНА ВИРУС COVID19 ПАНДЕМИЈА БУГАРСКА ЦРКВА САОПШТЕЊЕ ВАСКРС