ПОЉСКА: ГРАДИ СЕ ЈОШ ЈЕДАН ПРАВОСЛАВНИ ХРАМ У КРАКОВУ

Тренутно постоји једна православна црква у граду Кракову на југу Пољске - црква Успења Пресвете Богородице, мада више није довољна за градску православну паству, великим делом захваљујући приливу имиграната са истока, наочито из Украјине.

Ускоро ће Пољска Православна Црква моћи ојачати своје присуство и изградити другу цркву, захваљујући великодушности градских власти, које су одлучиле да продају локацију за цркву с попустом од 95%.

Краков, познат као "Град цркава" и "Северни Рим",  има више од 120 цркава и манастира неколико вероисповести.

Локација од 0,8 хектара налази се у југоисточном делу града, на реци Висли. Архиепископ  лођски и познански Симон (Романчук) тражио је од градоначелника Јацека Мајчровског да пронађе локацију  октобра прошле године.

Грдски оци су навели да је „парцела добро повезана са градским четвртима Кракова, а истовремено се у њу може лако доћи из унутрашњости, што је важно с обзиром на то да ће цркву користити и верници изван Кракова.“

Парцела се продаје Цркви са попустом од 253. 800 долара (милион пољских злота), што је дозвољено законом о имовини усвојеним 1997. г.  Град је такође продао девет парцела почев од 2008. г. Католичкој Цркви с попустима од 70- 99%.

Споразумом је предвиђено да Пољска Црква не може да користи парцелу у неку другу сврху или је прода у року од 10 година, јер у супротном мораће да врати попуст.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

ПОЉСКА ПОЉСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА КРАКОВ