ПРОСЛАВЉЕН ПАТРОН ЕПАРХИЈЕ ГОРЊОКАРЛОВАЧКЕ

Дана 17. јула 2019. године, у Саборном храму Светог оца Николаја Мирликијског у Карловцу прослављена је успомена на патрона Епископије горњокарловачке, Светог свештеномученика Саву горњокарловачког и са њим пострадале свештеномученике и мученике.

Верни народ са свих крајева Епископије горњокарловачке окупило се у Саборном храму да једним устима и једним срцем узнесе песму дивним угодницима Божјим који пострадаше за веру и примише венац мучеништва на небесима. Светом архијерејском Литургијом началствовао је Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки г. Герасим, уз саслужење архимандрита Михаила, протопрезвитера-ставрофора Миће Костића, Радослава Анђелића и Милидрага Стокановића и ђакона Будимира Кокотовића.

Пре почетка свете Литургије, Епископ је рукопроизвео г. Владана Трипуновића из Добоја, студента Богословског факултета Светог Василија Острошког у Фочи, у чин чтеца.

После освећења славског колача и кољива у част заштитника Епископије горњокарловачке пригодном беседом свим присутним епархиотима епископ Герасим је честитао велики празник и славу богоспасаване Епархије горњокарловачке: -Данас радосно славимо богомудрога архијереја који веран Христу у страдању оста, мучеништва многа претрпивши, радосно у тајну вечности приступи, славословећи Бога истинитог.

Ценећи несебично показану љубав и безрезервну духовну и материјалну помоћ при изградњи Епархијског двора у Карловцу, Свети Архијерејски Синод Српске Православне Цркве, на предлог Епископа горњокарловачког г. Герасима, оредном Светог краља Милутина одликовао је г. Миладина Пејића из Јасенице (Словенија) и г. Милана Божића из Сиска.

По окончању сабрања у светом храму Божјем, за све који су својим присуством улепшали прославу заштитника Епископије горњокарловачке уприличена је трпеза љубави у новоподигнутој Црквеноопштинској сали у порти Саборног храма.

Дан раније, 16. јула 2019. године, у навечерје празника Светог свештеномученика Саве (Трлајића), Епископа горњокарловачког и са њим пострадалих свештеномученика, вечерњим богослужењем са петохлебницом у Саборном храму Светог оца Николаја Мирликијског у Карловцу, започела је прослава заштитника и патрона Епископије горњокарловачке.

Вечерњим богослужењем началствовао је Његово Преосвештенство Епископ горњокарловачки г. Герасим уз саслужење архимандрита Наума, презвитера Бранка Сантрача и ђакона Будимира Кокотовића.

Извор: Епархија горњокарловачка