Папа шаље јасан сигнал Руској Православној Цркви

Папа Фрања се обратио делегацији коју је предводио волоколамски митрополит Иларион: - Нема мисионарског рада међу не-католичким хришћанима!

Папа Фрања је истакао своју посвећеност екуменским односима са Руском Православном Црквом и њеним патријархом Кирилом, кад је био необично јасан: Пут ка јединству је „једини пут који нам обећава нешта сигурно, док поделе доносе само рат и уништење“, рекао је Папа у кратком поздравном говору руској православној делегацији,  према дословном тексту говора објављеном у Ватикану у суботу. „Једини патријарх у Москви, у Русији, је ваш“, рекао је Фрања.

Иначе, делегација је под руководством митрополита Илариона боравила у Италији у разговорима са представницима Италијанске бибкупске конференције на тему поклоничког туризма. Нешто пре повратка у Русију групу је примио Папа.

У свом обраћању папа Фрања је одлучно одбацио било коју врсту унијаћења, то јест, мисионарски рад римокатолика међу не-католичким хришћанима. Уколико би то пропагирали „неки католици - да ли лаици, свештеници или бискупи, е, то уопште не функционише више, свршено је с тим!“ Наравно, морају се поштовати постојеће с Римом сједињене Цркве које су настале у протеклим вековима. Међутим, данас то више није начин рада на јединству, нагласио је Папа.

Међутим, Папа је са своје стране позвао Руску Православну Цркву да предузима конкретне кораке на екуменском плану. Као примере навео је молитву, харитативну делатрност или поклоничка путовања светињама. Иако се мора наставити с проучавањем богословских размимоилажења, не треба чекати док се у одређеном тренутку не постигне сагласност о разликама у учењу.

Као даљи значајан знак уверавања православној страну, Папа је рекао: „Католичка Црква у Русији не сме да се меша у унутрашње ствари Руске Православне Цркве, а још мање у политику." То је мој став и став Свете столице, рекао је Папа. На крају, позвао је православне и католичке вернике да се моле једни за друге. Молитва зближава сестре и браћу обеју Цркава.

Званични сајт Московске Патријаршиоје наводи да је Папа том приликом рекао и следеће: „У Вашем присуству и особито пред Вама, драги брате, желим да сада нагласим да  Католичка Црква никад неће дозволити да се с њене стране појави намера да се стварају поделе.  Ми то никад нећемо дозволити. Ја то не желим! У Русији је само један Патријарх – Ваш! Ми немамо другог. Према Папиним речима, унијаћење као метод је поптуно недопустив у односима између православних и римокатолика у савременој етапи, пошто је братски дијалог једини могући пут као већем јединству.“

Извор: Катпрес (с немачког Инфо служба СПЦ)