Шведски град дозвољава 110 децибела са минарета а цркви препоручује ''тихо'' звоно

Шведски град Вексје изазвао је велику буру тиме што је дозволио локалној муслиманској заједници да може емитовати са минарета молитву у јачини од 110 децибела. А са друге стране, локалној цркви препоручено је да користи мало и „тихо“ звоно у самој цркви.

Црква Светог Михаила, која припада локалној католичкој заједници, раније је тражила дозволу да може звонити звонима, али је, за разлику од муслиманске заједнице, одговор био одлучан -  „не!“. Ових дана она се спрема да поново поднесе молбу и образложи околности. „Речено ми је да је ово стамбено подручје и отуда негативни одговор“, рекао је свештеник Ингвар Фогелквист једном шведском листу. Цркви је дозвољено да користи звонце у самој цркви и њиме најављује почетак богослужења.

Прошле недеље овдашњој локалној џамији је дозвољено да петком може пуштати молитве на 110 децибела, што се може упоредити са јачином једног рок концерта. Исламска заједница тврди да се ова дозвола о пуштању молитве са овим децибелима може  пренети и на све друге џамије у Шведској и да се на одлуку тамошњих власти може гледати као на победу демократског процеса.

Не зна се тачан број муслимана у Шведској, јер се пописи не раде по верској припадности, али према извештају агенције „Пју“ (Pew) за 2017. годину треба да је у Шведској 8,1 процената муслимана према 10 милиона укупног становништва, што је највећи проценат у Скандинавији, а и можда и у Европској унији. У Шведској, која је углавном лутеранска земља, има око 200.000 католика.

Извор: sputnik (са енглеског Инфо служба СПЦ)