Турска (Гобеклитепе) : Завршени радови на најстаријем храму на свијету

Ископавања се изводе више од пет деценија. Неколико међународних институција и организација прихватило је овај храм као најстарији на свијету, а прије шест година је уврштен на привремену Листу свјетске баштине УНЕСЦО-а

Најстарији храм на свијету Гобеклитепе у турској Санлиурфи, који се налази и на привременој Листи УНЕСЦО-а, спреман је, након завршетка радова на кровној конструкцији, примити више туриста, јавља Anadolu Agency (AA).

Храм је изграђен на брду у југоисточној Турској. Куће су округле мегалитне грађевине, чији су зидови грађени од необрађеног камена. Археолози универзитета из Чикага и Истанбула открили су Гобеклитепе шездесетих година прошлог вијека.
Ископавања се изводе више од пет деценија. Неколико међународних институција и организација прогласило је овај храм најстаријим на свијету, а прије шест година је уврштен на Привремену листу свјетске баштине УНЕСЦО-а.
Гобеклитепе је завршио и посљедњу припрему за уврштавање на Листу свјетске баштине. У том смислу, завршена је и кровна конструкција од челика површине 4.000 метара квадратних. Ови радови су изведени у циљу што боље и вишегодишње сигурности овог храма.
Због ових радова, Гобеклитепе је прошле године привремено затворен за посјете. Сада је поново отворен, а туристи могу сигурно обилазити археолошко налазиште.
Начелник Халилиyе Февзи Демиркол изјавио је за АА да Гобеклитепе дочекује туристе у новом руху. Рекао је да су као општина урадили неколико ствари у циљу што бољег представљања овог историјског блага.
Сматра да ће нови изглед храма привући и већи број туриста. Демиркол је рекао да овдје није ријеч о стандардном крову него радовима који су коштали 6,5 милиона еура.
Према његовим ријечима, ради се о храму који је око 7.500 година старији од египатских пирамида и британског Стонехеџа.
Директор локалног туристичког уреда Муслум Цобан поручио је да ће отварање храма довести до интензивнијих посјета како домаћих тако и страних туриста.
Очекује да ће Гобеклитепе ове године посјетити око милион туриста.
У заједничком раду истраживача Њемачког археолошког института и музеја Санлиурфе, 1995. године утврђено је да су плоче пронађене на овом локалитету настале много раније него што се мислило.
Пронађено је неколико прстенова камења који су поредани без некаквог реда. Највиши од ових камених блокова износио је од три до шест метара, тежине од 40 до 60 тона, док је његова површина декорисана рељефима који показују вепрове, шкорпије, лавове, змије, лисице... Сви каменови клесани су у облику слова Т.
Ископавањем је утврђено да је овај објекат грађен вијековима и да су прстенови камења више пута закопавани да би изнад њих били подизани други. Ипак, око 8.200. године прије наше ере, становништво овог краја је потпуно напустило овај локалитет. Међу нађеним предметима се налази и скулптура човјека дужине 65 центиметара, а за коју се претпоставља да је настала прије око 12.000 година.
Истраживач Немачког археолошког института (ДАИ), Клаус Шмит сматра да је група сакупљача хране изградила велики храм, те да је то доказ да је организована религија могла настати пре пољопривреде и других видова цивилизације.

Извор: Halil Fidan - Anadolu Agency