ОДРЖАНО 19. САВЈЕТОВАЊЕ ВЈЕРОУЧИТЕЉА (ВИДЕО)

У Бијељини је јуче одржано савјетовање вјероучитеља Православне вјеронауке на којем је 130 учесника са подручја Епархије зворничко-тузланске имало прилику да од еминентних предавача са Универзитета у Бањалуци чује савремене изазове у одрастању младих и о популационој обуци која је дио пројекта демографске обнове у Републици Српској.

Фото: Епархија зворничко-тузланска
У организацији Катихетског одбора СПЦ у Републици Српској и Федерацији БиХ и Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске, а благословом Епископа зворничко-тузланског Фотија, у Епархијском културном центру у Бијељини 21. августа 2019. године, одржано је савјетовање за вјероучитеље Православне вјеронауке. Савјетовању су, поред координаторâ за вјерску наставу, присуствовали скоро сви вјероучитељи Епархије зворничко-тузланске.

У име домаћина а благословом Епископа Фотија уважене предаваче и вјероучитеље поздравио је координатор за вјерску наставу Епархије зворничко-тузланске протонамјесник Синиша Шаренац који је рекао новинарима да је савјетовање за вјероучитеље у основним и средњим школама прилика да се они прије почетка школске године окријепе у знању и науче нешто ново.

"Ми свештеници, вјероучитељи, ђакони, морамо се трудити да Црква буде образац и примјер другима, а да бисмо то били морамо се изграђивати у добром како бисмо могли да добро понудимо друштву", нагласио је Шаренац.

Специјалиста дјечије и адолесцентне психијатрије Ранка Калинић говорила је на савјетовању у Бијељини о новим изазовима са којима се друштво суочава у одрастању младих и као феномене данашњице издвојила "поплаву" информација о масовном избјеглиштву, економским кризама, тероризму, рецесији, криминалу, масовним убиствима и самоубиствима, као и интензиван напредак технлогије која је готово овладала људима, поготово младима.

"Проблем такозване омега генерације која великим дијелом одраста под утицајем савремене технологије јесте својеврсна ампутираност емоција које су неопходне у контакту са људима, јер се њихова емоционалност дешава на друштвеним мрежама", навела је Калинићева.

Она је поручила да сви који у животу и послу долазе у контакт са младима континуирано треба да раде на томе да се живи здраво, у реалном а не виртуелном свијету, како би се избјегли проблеми младих попут стања конфузије, депресивности, анксиозности, па и тежих душевних поремећаја.

Професор са бањалучког Природно-математичког факултета Драшко Маринковић, који учествује у изради националног плана за демографску обнову Републике Српске, говорио је на савјетовању о потреби да се на системски начин уведе популациона обука у систем образовања и васпитања.

"Треба нам популациона обука или промјена система вриједности, мало свијести и популационе климе у друштву, да најмлађе освијестимо о здравим стиловима живота, да укључимо породичне вриједности и афирмишемо репродуктивно здравље становништва", рекао је Маринковић новинарима.

Статистички гледано, каже он, посљедњих осам година Република Српска има константно рађање са 9.500 новорођених, а у наредним годинама треба наставити радити на подстицању рађања и на задржавању становништва.

"У Републици Српској имамо 13,5 одсто млађих од 14 година, старијих од 65 година скоро 19 процената и у просјеку смо стари 43 године", навео је Маринковић.

На савјетовању вјероучитеља о теми "Вјероучитељ у васпитнообразовном процесу" говорио је протојереј-ставрофор Владимир Ступар, професор са Православног богословског факултета у Фочи, о теми "Међупредметна корелација у планирању реализације Православне вјеронауке" предавао је професор Филозофског факултета у Бањалуци Драженко Јоргић, док је о оцјењивању ученика и додатној настави из Православне вјеронауке говорио просвјетни савјетник за вјеронауку Славољуб Лукић.

По завршетку савјетовања уприличена је трпеза љубави за све присутне.

Извор: ИнфоБијељина

ВЈЕРОНАУКА СЕМИНАР БИЈЕЉИНА КАТИХЕТСКИ ОДБОР ПЕДАГОШКИ ЗАВОД ДЕМОГРАФИЈА