ТЕСЛИЋ: САСТАНАК ВЈЕРОУЧИТЕЉА И ДИРЕКТОРА ОСНОВНИХ И СРЕДЊИХ ШКОЛА

Дана 16.маја 2019.године у Светосавској сали, при храму Пресвете Тројице у Теслићу, одржан је први заједнички састанак вјероучитеља и директора основних и средњих школа са подручја Архијерејског намјесништва теслићког. Састанку су присуствовали сви вјероучитељи и  директори (или замјеници) основних и средњих школа које обухвата дато намјесништво.

Директори школа присутни на састанку:

1. Драгана Поздеровић – СШ ''Јован Дучић'',Теслић
2. Весо Ђекановић (замјеник директора) – СШ ''НиколаТесла'' - Теслић
3. Дејан Поздеровић – ОШ ''Вук Караџић'' - Теслић
4. Горан Зарић - ОШ ''Петар П. Његош'' -Теслић
5. Биљана Кузмановић - ОШ ''Иво Андрић'' -Ђулић
6. Оливера Јотановић – ОШ ''Стеван Душанић'' - Прибинић
7. Вида Мишкић – ОШ ''Доситеј Обрадовић'' - Блатница
8. Митар Перановић - ОШ ''Петар Кочић'' - Угодновић
9. Остоја Марковић ОШ ''Јеврем Станковић'' - Чечава
10. Вања Субашић – ОШ ''Вук Караџић'' - Витковци

Састанку су присуствовали и сви вјеручитељи поменутих школа, протонамјесник Синиша Шаренац, координатор за вјерску наставу Епархије зворничко-тузланске и протојереј-ставрофор Миладин Вуковић, архијерејски намјесник теслићки.

Протојереј-ставрофор Миладин Вуковић је поздравио присутне и позвао координатора за вјерску наставу и директора Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске презвитера Синишу Шаренца да им се обрати.

Отац Синиша се на самом почетку захвалио директорима на досадашњој сарадњи и подршци настави Православне вјеронауке, те је укратко образложио теме данашњег састанка.

Презвитер Синиша Шаренац извјестио је присутне о заступљености Православне вјеронауке у средњим школама на територији Републике Српске и Епархије зворничко-тузланске.

Затражио је од присутних сугестије у вези избора вјеронауке од стране средњошколаца на почетку школске године.

Замјеник директора ЈУ СШ ''Никола Тесла'' Весо Ђекановић је предложио да се од Министарства просвјете или РПЗ-а затражи јединствен формулар помоћу којега би се ученици изјаснили о избору вјеронауке приликом самог уписа, све у циљу благовременог планирања, расподјеле и броја часова.

Поводом планирања одржавања Видовданске академије у Теслићу протојереј-ставрофор Миладин Вуковић је изнио приједлог присутнима за расписивање литерарног и ликовног конкурса за ученике средњих и основних школа.

Постигнут је договор око назива тема и то:

''Видовдан-огледало српско'' – тема литерарних радова за ученике средњих школа
''Зашто славимо Видовдан? ''- тема за ликовне и литерарне радове ученика основних школа

Предложено је да се по три најбоља рада у свим категоријама презентују и награде на Видовданској академији.

Утврђено је да се конкурс у свим школама распише следеће седмице. Том приликом одлучено је да се формирају комисије за избор најбољих, које ће сачињавати наставници и професори Српског језика као и вјероучитељи.

Присутни су такође обавјештени о кампу за основце који се већ неколико година организује у манастиру Озрен.

Директор Мисијског фонда је подсјетио на активности фонда везане за опремање кабинета Православне вјеронауке у школама, гдје постоји могућност за то.

Под тачком разно, координатор се осврнуо на рад инспектора за Православну вјеронауку и сарадњу са школама.

Било је ријечи и о труду Катихетског одбора и његовој одговорности и испуњавању обавеза према школама.

На крају састанка прихваћен је приједлог да се овакве сједнице сазивају и одржавају једном годишње, а све у циљу унапређивања положаја Православне вјеронауке у основним и средњим школама.

ђакон Тадија Никчевић