ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НА ПРОСЛАВИ ДАНА СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА

“Црква овај празник види као светосавску мисију у нашем народу, као мирење браће, мирења нашег народа, тражење заједничких ставова, интересе очувања наше културе, вјере, писма традиције и нашег културног идентитета”, истакао је владика Фотије.

Фото: Дејан Ђурковић - АртФото Брчко
У Брчком је данас, поводом Дана српског јединства, слободе и националне заставе, одржан заједнички састанак представника Срба у извршној и законодавној власти дистрикта са Епископом зворничко-тузланским Фотијем, свештенством Српске православне цркве, те представницима удружења проистеклих из рата и оних која баштине традицију српског народа.

На овај начин из Брчког је послата порука да су брчански Срби дио српског народа и да им је заједнички циљ јединство, слобода, заштита културе и ћирилице.

Након парастоса погинулим који је служен пред Спомеником српским браниоцима Брчког, у храму Успења Пресвете Богородице у Српској вароши  уз саслужење Његовог преосвештенства епископа зворничко-тузланског Фотија одржан је молебан за српско јединсво и слободу.

Данашњи догађај израз је љубави према властитом народу и идентитету, али и позив легитимнм представницима других народа да у миру и слози, на равноправним основама, заједнички рјешавамо сва отворена питања и градимо будућност на овим просторима, навели су српски представници.

У изјави за медије, владика зворничко-тузлански Фотије истакако је важност очувања духа заједништва.

“То је добар разлог што смо се сабрали овдје у Брчком. Договорили смо да то овдје буде традиција да се срећемо и наредних година, а људи у Брчком да се састају и чешће, да размјењују ставове, мишљења и да посматрамо једни друге, као брат брата. То је најбитније“, истакао је владика Фотије и додао како је неопходна политичка култура дијалога и тражења заједничких рјешења.

Предсједник Скупштине Брчко дистрикта Синиша Милић рекао је да је данас још једном исказано неопходно духовно и политичко јединство Срба на овим просторима.

“Српска православна црква је ту да чува то наше духовно јединство и да својим искуством помогне да се превазиђу она тешка питања која надилазе генерације политичара. Постоје питања и постоје вриједности које су много више од оних које су предмет нашег дјеловања”, додао је Милић.

“Потребно нам је јединство, не да бисмо угрозили било кога, већ да бисмо опстали као своји на своме и као такви заједно с другим народима градили будућност на овим просторима”, закључио је Милић.

Са данашњег скупа послата је и безрезервна подршка Закону о очувању ћирилице, који ће данас усвојити парламенти Републике Српске и Србије.

По благослову Епископа Фотија у свим архијерејским намјесништвима Епархије зворничко-тузланске обиљежен је Дан српског јединства, слободе и националне заставе.

ДАН СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА ПРВИ СВЈЕТСКИ РАТ СОЛУНСКИ ФРОНТ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ СИНИША МИЛИЋ БРЧКО