Епископ Фотије на освећењу храма у Бихаћу

Његова Светост Патријарх Српски г. Иринеј предводио је свечани чин освећења Храма Свете Тројице у Бихаћу, у недјељу 15-ту по Духовима, на дан када Епархија бихаћко-петровачка прославља своју славу, своје заштитнике у лику Светих Срба Светитеља. У продужетку свечаног чина освећења Храма Патријарх Српски предводио је свето евхаристијско Сабрање.

Његовој Светости су саслуживали Господа Архијереји: Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије, Епископ Инокентије марински и јургински (Руска Православна Црква), Фотије зворничко-тузлански, Атанасије милешевски, Герасим горњокарловачки, Јован пакрачко-славонски, Никодим далматински и Сергије бихаћко-петровачки. Уз Његову Светост и Њихова Преосвештенства евхаристијско учешће узели су и архимандрит Серафим (Кужић), јеромонах Севастијан (Епархија далматинска), протопрезвитер Стојко Стрика (Епархија бањалучка), презвитер Дејан Мандић (Митрополија загребачко-љубљанска), протођакон Стевица Рапајић (Архиепископија београдско-карловачка), протођакон Захариј (Руска Православна Црква), протођакон Никола Перковић (Епархија милешевска), ђакон Драган Радић (Митрополија загребачко-љубљанска) и ђакон Немања Рељић.

На малом Входу дугогодишњи парох бихаћки г. Далибор Ненић одликован је највишим чином свештенства чином протопрезвитера-ставорофора, благословом Епископа Сергија, а руком његове Светости, отац Далибор је награђен за пожртвованост и ревност Цркви Божијој у Бихаћу.

Свјатјејши Патријарх г. Иринеј у својој литургијској бесједи обратио се свим присутнима благословеним ријечима и поздравио све окупљене вјернике и то први пут са олтарских двери храма Свете Тројице у Бихаћу, са које ево, слава Богу након више од седам деценија чује се звоно и молитва упућена Господу.

Епископ Сергије се такође обратио и пригодним ријечима поздравио Његову Светост Патријарха Српског али и све присутне те је још једном подсјетио и нагласио значај данашњег догађаја који се може описати ријечима псалмопојца који каже: Ево дана којег створи Господ обрадујмо се и узвеселимо се у њему (Пс 117, 24), и поред свега позвао на мир, љубав и слогу јер је то оно на шта нас је Господ својим Јеванђељем призвао.

На крају свете Литургије уручени су ордени: Светог Саве другога реда г. Хамдији Липовачи из Бихаћа, дугогодишњем добротвоту и пријатељу Српске Цркве у Бихаћу и Епархије бихаћко-петровачке, као и многих других, г. Младену Миловановићу, куму новоосвештаног храма Свете Тројице, орден Светог Краља Српског Милутина и г. Јови Турањанину орден Светог Краља Српског Милутина, као великом добротвору Цркве Христове. Посебне Архијерејске похвалнице уручене су и свим доброчинитељима и добротворима овога светог, и за нашу Епархију, благословеног догађаја.

Свечана трпеза љубави припремљена је недалеко од новоосвећеног Храма Свете Тројице.

Његова Светост Патријарх Српски г. Иринеј је послије свечане трпезе посјетио мученичко стратиште Гаравице гдје је у јеку Другог свјетског рата убијено око 12000 Срба са простора Бихаћа и околине.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка