СУСРЕТ ВЛАДИКЕ ФОТИЈА И МИНИСТРА ПОПОВИЋА У МАНАСТИРУ ПАПРАЋА

БИЈЕЉИНА, 3. АВГУСТА /СРНА/ - Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г.Фотије и министар за иновације и технолошки развој Србије г.Ненад Поповић сусрели су се данас у манастиру Папраћа у Шековићима и разговарали о планираној темељној обнови ове древне светиње и духовног центра српског народа уочи обиљежавања 170 година од прве обнове Манастира, речено је Срни у Епархији.
Уз Поповића, сурету су присуствовали и добротвори манастира, као и игуман манастира Николај (Јовић) и архијерејски намјесник тузлански Милош Тришић.

Према ранијим објавама из Епархије, у манастиру Папраћа су стручњаци Републичког завода за заштиту споменика извршили увид у стање кровне конструкције манастирске цркве посвећене Благовијестима Пресвете Богородице и уочена су значајна оштећења на куполи, пјевницама и олтарској апсиди.

У наредном периоду биће извршена и анализа темеља како би био утврђен узрок појаве влаге на зидовима у олтару и наосу манастирске цркве, а приликом рјешавања проблема са влагом планирано је да буду извршена и археолошка истраживања унутар цркве.

Из Епархије су, имајући у виду да је манастир Папраћа један од најзначајнијих духовних центара српског народа и да је манастирска црква највећи сачуван манастирски храм у БиХ, позвали све који су у могућности да се својим прилозима укључе у обнову ове древне светиње.

Према народном предању забиљеженом у Троношком и у Пећком љетопису, манастир су подигли краљ Драгутин и његови синови Стефан, Владислав и Урош који су владали крајем 13. и почетком 14. вијека.

Најстарији писани помен манастира је запис на Јеванђељу из 1550-1551. године, којег је руски протопрезвитер Јаков поклонио игуману Папраће Григорију, што је и први податак о врло живим везама манастира са Русијом.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ МИНИСТАР НЕНАД ПОПОВИЋ МАНАСТИР ПАПРАЋА ОБНОВА ЗАВОД