ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИМИО ИНИЦИЈАТОРЕ ИДЕЈЕ ФОРМИРАЊА КОМИСИЈЕ ЗА ПОПУЛАЦИОНУ ПОЛИТИКУ

Његовo Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије састао се данас у Епархијском сједишту у Бијељини са одборницима скупштине Града Бијељина г. Данијелом Перићем и г. Младеном Петровићем, иницијаторима формирања Комисије за популациону политику у Бијељини.

Епископ Фотије је дао сагласност и свој благослов на предложену идеју радујући се сарадњи Града, Скупштине и Српске православне цркве.

Одборник у Скупштини Града Бијељина, Данијел Перић најавио је да ће поднијети и покренути инцијативу да се оформи Комисија за популациону политику у склопу Одјељења за друштвене дјелатности, која ће садржати услове и начине остваривања права корисника.

"Према садашњем стању, али и претпоставкама будућег демографског развоја Републике Српске, пронаталитетна популациона политика је потреба и неопходност. Бијељина је други град по величини у РС, али из буџета не издваја средства за новорођенчад. Сматрам да под хитно треба да спроводимо интезивније мјере у борби против "бијеле куге”, тако што ћемо стимулисати породице које ће у 2021. години добити дјецу. Према искуствима земаља које дугорочно примјењују мјере пронаталитетне политике, повећање нивоа фертилитета или подстицање рађања могуће је остварити на два начина: финансијским давањем или путем услуга, чиме би се покорио дио економског терета подизања дјеце", рекао је Перић.

Он истиче да је природни прираштај у цијелој РС, а и у нашем Граду, у посљедњих пар година у силазној путањи и да многи градови у нашој држави већ одавно имају усвојене одлуке и формирану Комисију за популациону политику, које за циљ имају побољшање наталитета.
Недовољно рађање, драстичан пад наталитета, отворена депопулација, старење становништва незаустављиви су процеси у Републици Српској.

Дјеца код нас већ одавно не значе економску добит, те су традиционално ниске норме досегле критичне вриједности.

Друштвена брига о репродукцији углавном је симболична, па је брига за дјецу најчешће препуштена само брачним паровима.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ