БИЈЕЉИНА: ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА ШКОЛЕ ИКОНОПИСА "ОДИГИТРИЈА"

БИЈЕЉИНА, 17. ФЕБРУАРА /СРНА/ - У Бијељини је вечерас, уз благослов Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Фотија, отворена изложба радова ученика Школе иконописа "Одигитрија" и Креативне радионице Епархије зворничко-тузланске под називом "Да оно што јесмо сачувамо кроз вијекове".

ФОТО РТРС

"Ово је вече љепоте, јер кад се говори о икони говори се о љепоти духовној, о охристовљеној љепоти", рекао је владика Фотије и најавио да ће по угледу на Школу иконописа "Одигитрија" из Бијељине широм Епархије бити основане сличне школе, а једна од таквих могла би ускоро да заживи у Добоју.

Владика Фотије је поручио да је веома битно да наша дјеца имају црквену културу – културу иконописа и фрескописа.

"На тај начин, а што је веома важно, спасавамо умјетност", рекао је владика Фотије који је и отворио ову изложбу у препуној Галерији Центра за културу.

Оснивач "Одигитрије", презвитер Васо Поповић, каже да школа иконописа ове године прославља 12 година постојања и преданог рада на пољу православне ликовне умјетности, а до сада је имала више од 800 полазника.

"Вечерас смо уручили 11 диплома свршеним полазницима школе. Много је оних који су након школовања у `Одигитрији` уписали архитектуру, академију умјетности, дизајн, а ова школа је, у сваком случају, омогућила да се ликовна умјетност као дио културног живота нашег града развија у младим људима", рекао је Поповић.

Он је додао да га истински радује чињеница да ова школа није примарно везана само за цртање и сликање него је постала и огледало наше душе, као што ни икона није само слика, већ молитва и надање у Господа.

У току 2017. године наставу у Школи иконописа "Одигитрија" Епархије зворничко-тузланске у Бијељини похађала су 62 ученика.

КУЛТУРА ИЗЛОЖБА ИКОНОПИС УМЈЕТНИЧКА ШКОЛА ОДИГИТРИЈА ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ