Светосавска академија у Тузли

У организацији Српске православне црквене општине Тузла и тузланске Просвјете у Босанском културном центру у Тузли вечерас је одржана Светосавска академија.

Организовање овог значајног културног и вјерског догађаја било је прекинуто због ратних дешавања, а обновљено је прије једанаест година. На академији је говорио Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, а представиле су се музичко-сценске секције тузланске Просвјете и гости из других градова.
- Ми Срби се враћамо себи колико се враћамо Богу и колико се враћамо Светоме Сави - поручио је говорећи о светосављу као философији крста и васкрсења Епископ Фотије.
- Свети Сава је био први учитељ просвјетитељ, наш духовни отац, и слободно можемо рећи духовни Мојсије нашега српскога народа - рекао је епископ Фотије.
Немјерљив је значај Светог Саве за српску државу и цркву, итакнуто је и у светосавској бесједи.
- Свети Сава свједочи и дан данас, 800 година након што је донио самосталност Српској православној цркви и овјенчао српску државу Христовом круном, да можемо да будемо непролазни и трајни ако се придржавамо оног што нам је Бог заповиједио - рекао је Димитрије Ћеранић, професор Правног факултета Универзитета у Источном Сарајеву.
Живот Српске православне цркве се у Тузли тешко обнавља, јер је према попису од предратних 17 одсто, број Срба смањен на три одсто укупног броја становника овог града, а у двије црквене општине има мање од  500 домаћинстава православних Срба.
- Мали је број православних вјерника који овдје живе. Укупно имамо 28 дјеце која похађају православну вјеронауку у три градске школе и то су заиста подаци који говоре о малобројности Срба у граду Тузли и уопште у Тузланском кантону - каже парох тузлански Милан Топић.
На Светосавској академији у Тузли представила се тузланска литерарна група ''Јутра плавог сљеза'', Хор ''Изворник'' из Зворника , ученици Основне школе "Свети Сава", СКУД ''Семберија'' и етно група ''Лазарице'' из Бијељине као и оркестар хармоника Основне школе "Алекса Шантић" из Угљевика.
Извор:РТРС