БИЈЕЉИНА ПРИМЈЕР СУЖИВОТА ВЈЕРСКИХ ЗАЈЕДНИЦА

Градоначелник Мићо Мићић са сарадницима организовао је данас новогодишњи пријем за представнике вјерских заједница које дјелују на подручју Града Бијељина, на којем је сагледана сарадњa током 2019. године и разговарано о плановима за наредну годину.

Током пријема Мићић је нагласио да Градска управа настоји да створи амбијент у коме сви грађани имају једнака права без обзира да ли су вјерници или не и којој вјероисповјести припадају.

- Наша сарадња са свим вјерским заједницама је изузетно добра и покушавамо да им помогнемо колико можемо да би они могли испунити своју мисију међу вјерницима. Сваке године из буџета града се издваја дио средстава намјењен управо за подршку њиховом раду. Помогли смо вјерским заједницама са малим бројем вјерника каква је Словачка евангелистичка црква у изградњи њиховог сакралног објекта, Римокатоличкој цркви - Жупе пречиста срца Маријиног у реновирању цркве која је сад добила потпуно нови узглед, а обећали смо помоћ и Исламској заједници у изградњи започетих бијељинских џамија, као и Српској православној цркви у изградњи новог вјерског објекта који ће се налазити на улазу у Град, поред будућег ауто-пута Београд-Бањалука – најавио је Мићић.

Честитајући вјерницима предстојеће божићне и новогодишње празнике, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Фотије оцијенио је сарадњу са Градском управом као изузетно добру и продуктивну.

- Када доброј сарадњи са свим нивоима власти додамо и добру међусобну сарадњу вјерских заједница на подручју Бијељине, добијемо комплетну слику средине у којој је суживот не само могућ, већ представља константу у односима између људи и вјерских заједница. То је изузетно битно јер само људи који имају љубави према својој земљи теже се одлучују да је напусте. Хљеб у туђини је горак, овде се живи скромније, али смо слободнији - закључио је Епископ Фотије.

Имам султан-Сулејманове Атик џамије у Бијељини Мирсад Окановић је изразио очекивања да ће у наредној години сарадња исламске вјерске заједнице са Градском управом бити унапријеђена.

- Што се тиче будућности, свима су нам исте жеље, да створимо бољи амбијент за живот нашој дјеци, а на представницима вјерских заједница је да унаприједе тај амбијент у духовном смислу - додао је Окановић.

Градској управи на финасијској подржци која је обезбијеђена из градског буџета за реновирање цркве захвалио је и Жупник римокатоличке Жупе Пречистог срца Маријиног Андреј Лукановић.

- Уз помоћ бројних донација, од којих је једна издвојена из градског буџета, бијељински римокатаолици ће Божић дочекати у потпуно обновљеној цркви - најавио је Лукановић.

Пријему су присуствовали и представници Словачке евангелистичке цркве који су се такође захвалили на сарадњи Градској управи и изразили очекивање да ће се та сарадња наставити и у наредним годинама.

Извор: Град Бијељина