ЕПАРХИЈСКИ МУЗЕЈ ЋЕ САДРЖАТИ КУЛТУРНО БЛАГО СРПСКОГ НАРОДА

БИЈЕЉИНА, 19. АПРИЛА /СРНА/ - Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Фотије рекао је да ће Епархијски музеј у Бијељини, који би требало да буде отворен најраније сљедеће године, садржати богату збирку икона из 16. и 17. вијека и представљаће велико културно богатство српског народа.

Владика Фотије рекао је да су у току радови на припреми експоната.

"Радићемо темељно. Имамо богату колекцију икона, рукописа, књига и других експоната. Биће то један од најбогатијих музеја у Републици Српској и шире", рекао је СРНИ владика Фотије након обиласка музеја са директором Секретаријата за вјере Републике Српске Драганом Давидовићем и министром културе и информисања Србије Владаном Вукосављевићем.

Владика Фотије је изразио наду да ће владе Српске и Србије ујединити снаге и помоћи у припреми отварања музеја, који ће бити веома значајан за Епархију и српски народ.

Вукосављевић је навео да ће Министарство културе и информисања Србије финансијски помоћи отварање музеја, чија збирка представља темеље и традицију српског народа.

"Стручњаци из Србије већ раде на рестаурацији музејских експоната, али потребно је доста рада да се изложбена збирка подигне на степен који заслужује, што је обавеза и задатак свих нас", навео је Вукосављевић.

Давидовић је рекао да ће Влада Републике Српске финансијски помоћи отварање Епархијског музеја у којем ће бити изложено културно благо српског народа.

"Ријеч је о веома импресивној збирци српског културног насљеђа и Српске православне цркве. Стручњаци ће селектовати шта је највредније, односно које иконе, рукописи, књиге и одежде ће бити изложени", рекао је Давидовић.

Он је навео да не треба журити са отварањем музеја, који ће уз помоћ Србије, бити један од најрепрезентивнијих музеја српског народа.

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПРИЈЕМИ МУЗЕЈ ОБНОВА ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ МИНИСТАР ВЛАДАН ВУКОСАВЉЕВИЋ ЗАВОД СЕКРЕТАРИЈАТ ЗА ВЈЕРЕ ДРАГАН ДАВИДОВИЋ МУЗЕЈ ЕПАРХИЈЕ ЗВОРНИЧКО ТУЗЛАНСКЕ