Митрополит Фотије - ОСТРОГ


ОСТРОГ

У Острогу сам први пут био
као студент Теологије
за Светог Василија Острошког,
Слава му и милост!
за њега смо из народа знали,
ал' доћи под клијет острошку 
- то је нешто друго,
ту се сусрећу вера и подвиг,
светиња и свет,
покајање и опроштај,
- Небеског Оца загрљај 

Свети Василије Острошки,
Слава му и милост!
као Митрополит 
хецеговачки и скендеријски 
би пример доброг пастира 
народа свога,
велику борбу је водио
против латинске Уније
и османског освајања и зулума
а када Агарјани завладаше 
у већем делу његове Митрополије,
он се повуче у Остршке планине
одакле је и даље бранио Цркву
и поверени му народ,
дању Црквом својом руководећи,
а ноћи у молитвама пребивајући,
и Бог беше са њим,
и свети Василије се пројави
као велики чудотворац, исцелитељ
и демона изгонитељ,
и би велика утеха народа свога

Ми смо читаву ноћ проводили
у Горњем манастиру
да бисмо се поклонили моштима
"живога Свеца",
иако су сви светитељи живи у Господу,
испред ћивота светог Василија 
увек је по благослову дежурао
један свештеник или свештеномонах 
и читао молитве мноштву народа
који је долазио у Острог,
библијски призори,
библијска чудеса су се дешавала
код ћивота светог Василија
и то најчешће обичном,
простодушном народу
као што и пише у светом Јеванђељу, 
јер народ приступа Светитељу срцем,
а не рационално и интелектуално,
и многи од народа бише исцељени

Острог је велика светиња 
Српске Цркве,
која као и Цетињски манастир 
Црну Гору узводе Небесима,
јер изнад та два манастира,
као у Старом Завету,
дижу се два огњена стуба,
да верујући народ у Црној Гори зна
куда и како треба да ходи,
и док су тако ходили,
благословени су били
и од светог Василија 
и од светог Петра Цетињског
и од других светитеља,
а оно што се дало приметити у Острогу је
да су се људи враћали кућама радосни
и светлога лика,
као да је била заједничка исповест
и да су сви добили опроштај грехова 

Благодарим Богу 
и светом Василију Острошком,
што сада као митрополит
живим у манастиру 
Светог Василија Острошког 
у Епископији у  Бијељини,
отуда сам и наш Манастир назвао
- Мали Острог,
јер у цркви имамо делић одежде
и покров са моштију светог Василија,
свети Василије је ту,
чува нас и благосиља
као и сав српски народ
- крстоносни и мученички 

Завршићемо првом строфом
наше песме о светом Василију Чудотворцу:

Свети оче Василије,
подвижника наших Славо,
земаљско си оставио
и за Христом следовао,
у Богу живећи,
Бога славећи,
Царства Небеског се удостојио
и народ свој српски
Јеванђељем просветио

Митрополит Фотије
           

 

 

МИТРОПОЛИТ ФОТИЈЕ ПЈЕСМЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПЈЕСМЕ ЖИТИЈА СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ МАНАСТИР ОСТРОГ