Јеромонах Рафаило (Бољевић): Одвојени, расути, разбијени, разбацани - ми смо немоћни (ВИДЕО)

Фото: Љубомир Самарџић

Сви људи самим својим постојањем упућени су на то да су бића вјере и да траже смисао који и налазе у вјери. Вјера означава и наш однос према другим људима и наравно, према Богу, истакао је јеромонах Рафаило Бољевић, игуман манастира Подмаине код Будве.

Циљ трибине је био да се вјера схвати као динамичан појам који нас упућује на друге људе, а не, одваја од њих.

''Одвојени, расути, разбијени,разбацани, ми смо немоћни. Таква разбијена побожност нема силу. Она гасне, вене. Страшљива је. Пуна сумње. Спремна да изда.''

Српски народ је од светих предака наслиједио велико богатство – вјеру православну. У лажи нема храбрости, у лукавству нема јунаштва, што смо и доказали кроз историју, више пута.

''Наш народ је народ светих предака. Народ који је наслиједио велико богатство свештене традиције. Народ који је наслиједник свете вјере – вјере православне. И, као такав, представља озбиљну пријетњу за све оне који не вјерују у Свјетлост, који мрзе и који се плаше истине.''

Било би добро, каже јеромонах Рафаило, да предстојеће светитељске празнике схватимо као позив  да о свакоме од њих размислимо и да нађемо смисао у одмору, јер ако одмарамо онако како одмарају животиње – тако што не напрежемо мишиће и избацимо се мало из предаторског начина живљења – онда ништа нећемо постићи.

Анкица Стевановић
ТВ Слобомир

ПРЕДАВАЊЕ ДУХОВНЕ ПОУКЕ ИГУМАН РАФАИЛО БОЉЕВИЋ МАНАСТИР ПОДМАИНЕ МИСИЈСКИ ФОНД БИЈЕЉИНА