МИСИЈСКИ ФОНД ЗА ШЕСТ ГОДИНА ОПРЕМИО ДВАДЕСЕТАК КАБИНЕТА ЗА ВЈЕРОНАУКУ

Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске се већ шесту годину заредом бави просвjетом и реализује велики број пројеката који се, прије свега, односе на дјецу и младе, а у том периоду опремио је и двадесетaк кабинета за Православну вјеронауку

Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске најављује у 2020. години велики пројекат - "Светост породице", истиче за Срну свештеник Синиша Шаренац.

Овај фонд се већ шесту годину заредом бави просвjетом и реализује велики број пројеката који се, прије свега, односе на дјецу и младе, а у том периоду изградио је и двадесетaк кабинета за Православну вјеронауку.

"У току 2019. године реализовали смо велики број активноси, попут предавања, савјетовања за вјероучитеље, опремали смо кабинете за Православну вјеронауку, а одржали смо и Светосавски омладински камп, те штампали часопис за дјецу", прецизира Шаренац за Срну.

Уз благослов Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског господина Фотија, а у организацији Мисијског фонда, ванредни професор Филозофског факултета /Одељење за историју/ Универзитета у Београду др Милош Ковић одржао је у Бијељини 12. децембра предавање "Црква као чувар историјске и националне свијести".

"Монашки призив у 21. вијеку - монаштво и омладина'' јесте тема којом је јеромонах Доситеј Хиландарац отворио циклус предавања, који уочи Божића организује Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске уз благослов Епископа Фотија.

Такође, Његово Високопреосвештенство Митрополит загребачко-љубљански господин Порфирије говорио је о покајању, чиме је завршен великопосни циклус предавања пред Васкрс 2019.године", каже Шаренац.

Он подсјећа да је Митрополит Порфирије навео да је покајање унутрашњи, дубински процес преображаја, који подразумијева спознају да се скренуло са пута ка Богу.

"Религиолог Зоран Луковић изјавио је на предавању у Бијељини да је кључ дјеловања вјерских секти - манипулација, која доводи до деструктивних или аутодеструктивних садржаја.

`Милош Црњански и српска традиција` тема је којом је историчар књижевности и философ др Мило Ломпар отворио циклус предавања која Мисијски фонд организује сваке године уочи Васкрса у Бијељини", наводи Шаренац неке од активности Фонда.

Он напомиње да је у Бијељини одржан концерт Српског византијског хора "Мојсије Петровић" из Београда, под вођством Николе Попмихајлова, који је извео химне из старих српских рукописа и сплет српских народних пјесама.

Шаренац истиче да је за шест година постојања Мисијски фонд опремио двадесетак кабинета за Православну вјеронауку.

Ове године новац за опремање кабинета, посредством Канцеларије за вјерску наставу, добила је и Основна школа "Јован Дучић" у Бијељини.

Новчаном помоћи Катихетског одбора Српске православне цркве у Републици Српској и Федерацији БиХ, а посредством Канцеларије за вјерску наставу Епархије зворничко-тузланске, опремљен је кабинет за вјеронауку и у ОШ "Милан Ракић" у Буковици Великој, код Добоја.

Омогућена је и педагошка екскурзија за вјероучитеље у Румунију, и то уз благослов тамошњег Митрополита Теофана из Јашија и финансијску подршку Мисијског фонда Епархије зворничко-тузланске, а у сарадњи са организацијом "Ворлд вижн", која је организационо и финансијски највише допринијела овоме пројекту.

"Група од дванаест свештеника и вјероучитеља из цијеле Епархије, од Бијељине до Теслића, кренула је на студијско путовање у госте Румунској православној цркви од 26 до 31. маја 2019. године", наводи свештеник Синиша Шаренац.

У оквиру рада Мисијског фонда, одржани су Светосавски омладински камп у Манастиру Светог Николе на Озрену.

Такође, у Бијељини је одржано савјетовање вјероучитеља Православне вјеронауке, на којем је 130 учесника са подручја Епархије зворничко-тузланске имало прилику да од еминентних предавача са Универзитета у Бањалуци чује савремене изазове у одрастању младих и о популационој обуци која је дио пројекта демографске обнове у Републици Српској.

Мисијски фонд ће, истиче Шаренац, наставити, али и проширити активности.

Овај фонд основан је 1. јануара 2014. године, а бави се мисијом и просвјетом.

Фонд организује епархијско такмичење из вјеронауке, савјетовања за вјероучитеље у мањим групама, часопис за дјецу "Православни основац", те предавања у Бијељини и другим градовима Епархије - Добоју, Теслићу и Зворнику, а бави се и организацијом педагошких екскурзија за вјероучитеље и ученике.

Приредила: Зорица СИМЕУНОВИЋ (СРНА)