ЛУКОВИЋ: КЉУЧ СЕКТИ ЈЕ МАНИПУЛАЦИЈА ПОСРЕДСТВОМ ИНТЕРНЕТА (ВИДЕО)

Религиолог Зоран Луковић изјавио је на предавању у Бијељини да је кључ дјеловања вјерских секти манипулација која резултира деструктивним или аутодеструктивним садржајима.

Фото: Љубомир Самарџић

"Мисионарење верских секти еволуира и начин на који се људи врбују није више само верски садржај, него и такозване помагачке професије - терапијске и надрилекарске технике", рекао је Луковић новинарима уочи трибине О савременом приступу проблему секти и култова које је организовао Мисијски фонд Епархије зворничко-тузланске по благослову Епископа Фотија.

Он је нагласио да се из секте може изаћи уколико се на вријеме спозна садржај њиховог учења, али да дуже врбовање значи и тежи излазак из таквих учења и друштава.
"Морамо знати да на време препознамо учење и технике секти, јер они више нису видљиве организације и некадашње фракције и групе, то су сада учења која се шире посредством интернета и друштвених мрежа", рекао је Луковић.

Он је навео да је сљедбенике секти најлакше уочити када почну и сами да мисионаре и да је помоћ блиских особа у тим ситуацијама неопходна.

"Тек тада можемо да видимо на сљедбенику секте да се неко уселио у његов живот и систем вредности, начин живљења, то је нови распоред у кући, нови датуми који се славе, нови дневни обрасци који се се примењују", објаснио је Луковић.

Он је поручио да људи морају бити будни на промјене које се дешавају у животима њима блиских особа.

"Из духовности новог доба долази 90 одсто секти, и то је доминантан духовни образац у времену у којем живимо, а саме по себи су опасне сатанистичке секте", рекао је Луковић.

Према његовим ријечима, карактеристика региона је да нема много институционализованих, организованих група које шире одређена учења, али су широко заступљене оне организације које раде посредством интернета, друштвених мрежа и појединаца.

"Деструкција је само присуство у верским сектама, то потроши време, угрози здравље, растури породицу, доведе до бекства деце од породице, то су све елементи који се везују за секте, као и сексуално искориштавање", истакао је Луковић.

Он је навео да су код секти најзаступљенија учења и терапије које нису стандардизоване - надритерапеуте, надрилекаре, духовнике и психологе који користе слабост појединаца и рањивост одређених група нудећи помоћ и спектакуларна спасења и исцељења.

Луковић је официр полиције Србије у пензији и пуноправни члан Европске федерације за праћење рада секти /ФЕКРИС/.

Послије уводног излагања инспектор Луковић је одговарао на многобројна питања публике.

Организатори трибине су свим присутним подијелили штампану бесједу Епископа Фотија Чувајмо православље, као и флајер о сектама, који је приредио инспектор Луковић.

Такође, публика је послије предавања могла да купи, по промотивној цијени, књигу Православље и религија будућности (јеромонах Серафим Роуз) најновије издање Издавачке куће Синај Епархије зворничко-тузланске.

Модератор свих трибина је свештеник Синиша Шаренац, а ово је друга по реду у оквиру Великопосног циклуса.

Следећег четвртка, 18.априла у 18ч, слушаћемо Митрополита загребачко-љубљанског г. Порфирија који ће нам говорити о покајању.

Улаз је слободан.

Извор: НТВ Арена